Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının sosyal beğenirlik ve benlik saygısı ilişkisi
The relationship between social media use and self-esteem among university students
- Tez No: 781744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SARIKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bu araştırma üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının sosyal beğenirlik ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirme amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini, 1 Ekim 2021-1 Ocak 2022 tarih aralığında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören ve araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 298 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri, 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF)', 'Sosyal Beğenirlik Ölçeği (SBÖ)' ve 'Rosenberg Öz Saygı Ölçeği (RÖSÖ)' kullanılarak toplanmıştır. BULGULAR: Araştırmada öğrencilerin“RÖSÖ”toplam puan ortalamaları 1,75±1,55,“SBÖ”toplam puan ortalamaları 28,08±9,90,“SMBÖ-YF”toplam puan ortalaması 49,91±14,22 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This research was carried out to evaluate the relationship between likability and self-esteem used by social media in university students. MATERIALS AND METHODS: The sample of the research consists of 298 students studying at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Health Sciences between October 1, 2021 and January 1, 2022 and meeting the criteria for inclusion in the research. Research data were collected using the 'Descriptive Information Form', 'Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF)', 'Social Likelihood Scale (SDS)' and 'Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)'. RESULTS: In the study, the students' mean total score of“RSES”was found to be 1.75±1.55, mean of“SDS”total score was 28.08±9.90, and total mean score of“SMAS-YF”was 49.91±14.22.