Sağlık Bilimleri üniveritesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinde ortoreksiya nervoza sıklığının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of the frequency of orthorexia nervosa and related factors in Health Sciences University Gülhane Faculty of Nursing Students
  1. Tez No: 818667
  2. Yazar: BÜŞRA BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinde ortoreksiya nervoza (ON) sıklığının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatürde ortoreksiya nervoza ile ilişkisi açısından daha önce çalışılmamış konular olan sosyal medya bağımlılığı ve besin etiketi okumayla ilgili faktörler de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, Ankara ilinde bir devlet üniversitesinin hemşirelik fakültesinde öğrenim gören 343 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Toplam öğrenci sayısı 603 olup, minimum örneklem büyüklüğü 235 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın verileri 5 Ekim 2021 tarihinde, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve ORTO-11 Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımları, ki-kare Testi, Mann Withney U Testi, Kruskall Wallis Testi ve Logistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: ORTO-11 Ölçeği ortalama puanı 27,1±3,6'dır. Öğrencilerin %43,1'inin ON eğilimi gösterdiği bulunmuştur. Öğrencilerinin yaş ortalaması 19,8±1,4, günde sosyal medyada geçirilen süre ortalama 3,5±1,9 saat bulunmuştur. Katılımcıların %64,7'si besin etiketlerini okumaktadır. Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ortalama puanı 17,1±5,8 olup katılımcıların %48,4'ünün yüksek bağımlılık düzeyindedir. Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ortalama puanı 73,4±10,2 olup öğrencilerin %74,1'i 64-84 puan alarak sağlıklı beslenmek konusunda yüksek tutum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of Orthorexia Nervosa (ON) and related factors in Nursing Faculty students. Factors related to social media addiction and food label reading, which have not been studied before in terms of their relationship with ON in the literature, were also evaluated. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 343 students studying at the nursing faculty of a state university in Ankara. The total number of students was 603 and the minimum sample size was calculated as 235. The data of the study were collected on October 5, 2021, using a questionnaire prepared by the researcher, Bergen Social Media Addiction Scale, Attitude towards Healthy Eating Scale (SBIÖ) and ORTO-11 Scale. Number, percentage distributions, chi-square test, Mann Withney U Test, Kruskall Wallis Test and Logistic Regression analysis were used to evaluate the data. Results: The mean score of the ORTO-11 Scale is 27.1±3.6. It was found that 43.1% of the students showed ON tendency. The mean age of the students was 19.8±1.4, and the average time spent on social media per day was 3.5±1.9 hours. 64.7% of the participants read the food labels. Bergen Social Media Addiction Scale mean score is 17.1±5.8, and 48.4% of the participants are at high addiction level. The mean score of the Attitudes towards Healthy Eating Scale is 73.4±10.2, and 74.1% of the students show a high attitude towards healthy eating by getting 64-84 points.