Dijital teknolojilerin doğru kullanımına yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study on the correct use of digital technologies
- Tez No: 800486
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HASDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışma dijital teknolojilerin doğru kullanılmasına yönelik geçerlik güvenirlik analizleri ile yeni bir ölçek geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, metodolojik tipte bir çalışma olup 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Kampüsü'nde yer alan altı fakültedeki bütün sınıflarda okuyan öğrencilerde yapılmıştır. Çalışmaya katılan 676 öğrencinin verileri analiz edilmiştir. Ayrıca tekrar test süreci için farklı 40 kişiye iki hafta süre ile tekrar anket uygulanmıştır. Ölçeğin madde havuzu oluşturulduktan sonra 13 uzman görüşü alınmıştır. Verilerin analizi katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve dijital teknolojilerin kullanımına yönelik özellikleriyle ilgili olarak tanımlayıcı istatistiksel analizler, geçerlilik ve güvenirlik analizleri olmak üzere üç başlık altında yapılmıştır. Analizler için Microsoft Excel 2016, SPSS 26.0 paket programı ve LISREL 8.80 programından faydalanılmıştır. Bulgular: Madde havuzunda yer alan 62 madde uzman görüşleri sonrasında KGO ≥0,538 olan 34 maddeye düşürülmüştür. KGİ 0,682 olarak saptandığı için ölçek anlamlı bulunmuş ve sahada uygulanmıştır. Katılımcıların %71,3'ü (n=482) kadın, yaş ortalaması 21,06±1,78'dir. Dijital teknolojilerin en çok kullanım amacı olarak %77,1 (n=521) ile en yüksek oranda“İletişim kurmak”ifade edilmiştir. Katılımcıların internette en çok vakit geçirdikleri alanın %91,1 (n=616) ile“Sosyal medya platformları”olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to develop a new scale for the correct use of digital technologies with validity and reliability analysis. Materials (Patients) and Methods: The study is a methodological study and was conducted in the 2021-2022 academic year among students studying in all grades in six faculties on the Gülhane Campus of the University of Health Sciences. The data of 676 students participating in the study were analyzed. In addition, for the re-test process, 40 different people were re- surveyed for two weeks. After the item pool of the scale was created, 13 expert opinions were taken. The data were analyzed under three headings: descriptive statistical analyses related to the sociodemographic characteristics of the participants and their characteristics regarding the use of digital technologies., validity and reliability analyses. Microsoft Excel 2016, SPSS 26.0 package program and LISREL 8.80 program were used for the analysis. Results: The 62 items in the item pool were reduced to 34 items with CVR ≥0.538 after expert opinions. Since the CVI was found to be 0.682, the scale was found to be meaningful and applied in the field. 71.3% (n=482) of the participants were female and the mean age was 21.06 ±1.78. Among the most common purposes of using digital technologies, the highest rate of 77.1% (n=521) stated“To communicate”. It is seen that the area where the participants spend the most time on the internet is“Social media platforms”with 91.1% (n=616).