Kazak Türkçesinde evlilikle ilgili söz varlığı -Karahanlı Türkçesi ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmalı-
Vocabulary about wedding in Kazakh Turkish -Comparison with the Karakhanid Turkish and Turkey Turkish-
  1. Tez No: 690455
  2. Yazar: SİBEL AŞKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS BİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Evlilik ile ilgili kavramlar bir dilin söz varlığı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında Kazak Türkçesinin söz varlığında önemli bir yer tutan evlilik ile ilgili sözcükler, Karahanlı Türkçesi ve Türkiye Türkçesi ile benzerlikleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kazak Türkçesinde evlilik ile ilgili söz varlığı (Karahanlı Türkçesi ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmalı) çalışmamızın ilk bölümü olan giriş bölümü 4 başlık altında incelenmiş, Kazak Türkleri, Karahanlı Türkleri ve Türkiye Türkleri hakkında kısa bilgiler verilip, kavram alanı, söz varlığı ve Türk kültüründe evlilik kurumuna değinilmiştir. Çalışmamızın temelini teşkil eden ikinci bölüm söz varlığıdır. İkinci bölümde ele alınan sözcükler anlamsal yakınlıklarına göre üç ana başlık ve 22 alt başlıkta Karahanlı Türkçesi ve Türkiye Türkçesiyle karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Her alt bölümün sonunda tespit edilen söz varlığı grafiklerle gösterilmiş ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın sözlük bölümünde ise tespit edilen kelimelerin anlamlarına yer verilmiştir. Sözlük kısmı, anlamsal yakınlıklarına göre belirlenen bölümler içerisinde tezimize yerleştirilmiştir. Kelimeler, her bölüm kendi içerisinde olmak üzere alfabetik sırayla verilmiştir. Evlilik ile ilgili söz varlığı çalışmasında Kazak Türkçesinde 481, Karahanlı Türkçesinde 63, Türkiye Türkçesinde ise 175 kelime tespiti yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler ışığında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts related to marriage have an important place in the vocabulary of a language. In this thesis, the words related to marriage, which have an important place in the vocabulary of Kazakh Turkish, were examined comparatively in terms of their similarities with Karakhanid Turkish and Turkey Turkish. The introductory part, which is the first part of our study of the vocabulary related to marriage in Kazakh Turkish (compared with Karakhanid Turkish and Turkey Turkish), has been examined under 4 headings, brief information about Kazakh Turks, Karakhanid Turks and Turkey Turks is given, and the concept area, vocabulary and the institution of marriage in Turkish culture. The second part, which forms the basis of our study, is vocabulary. The words discussed in the second part were tried to be compared with Karakhanid Turkish and Turkey Turkish in three main titles and 22 sub-titles according to their semantic proximity. The vocabulary determined at the end of each subsection was shown with graphics and tried to be interpreted. In the dictionary part of our study, the meanings of the identified words are given. The dictionary part is placed in our thesis within the sections determined according to their semantic proximity. The words are given in alphabetical order, with each section within itself. In the vocabulary study related to marriage, 481 words in Kazakh Turkish, 63 words in Karakhanid Turkish and 175 words in Turkey Turkish were determined. In the conclusion part, an evaluation was made in the light of the data obtained.