COVID-19 pandemi sürecinde beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi (İstanbul Gelişim Üniversitesi örneği)
Investigation of physical activities limits of physical education students during coronavirus process
  1. Tez No: 690473
  2. Yazar: İLKAY OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin Covid-19 pandemi sürecinde fiziksel aktivite düzeylerinin, 'cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, boy, sınıfları, nerede yaşadığı, aylık gelirleri, dış görünüşü, aktivite yapıp yapmama durumu' gibi çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda, eğitimlerine devam eden 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıflarında okuyan kadın ve erkek olmak üzere toplam 434 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri için,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Uzun Formu (IPAQ), sosyo-demografik bilgiler için, ”Kişisel Bilgi Formu" uygulatılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyete göre fiziksel aktivite düzeyinin erkek öğrencilerde daha fazlayken sınıf değişkenine göre incelendiğinde Yürüme, Orta şiddetli, Şiddetli ve Toplam fiziksel aktivite düzeyi 4 sınıf öğrencileri lehine fazla olduğu bulunmuştur. 1. Sınıfların okula ilk başladıklarında arkadaş ortamından etkilenerek spor yapma isteğinde bulunmaları ve formda görünme isteklerinden dolayı 2. 3. ve 4. sınıflara göre daha aktif olmak istemeleri sebebiyle daha aktif bir yaşam tarzı benimsemiş oldukları düşünülmektedir. Sonuç olarak Pandemi kısıtlamalarında öğrencilerin düzenli fiziksel aktivite yapmanın sağlığa faydalarını açıklarken, bireysel ihtiyaçları için gençlere, fiziksel aktivitelere geniş kapsamlı katılımları için fırsatlar sağlamalıdırlar. Öğrencilerin, Fiziksel Aktivite Düzeyleri aylık toplam gelir düzeyleri değişkenine göre incelendiğinde Yürüme MET-dk./hafta, Orta şiddetli MET-dk./hafta, Şiddetli MET-dk./hafta, Toplam MET-dk./hafta öğrencilerin aylık toplam gelir düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study of physical education and sports school students Covid-19 pandemic levels of physical activity in the process of 'gender, age, body height, weight classes, where he lives, monthly income, appearance, activity, according to various variables, such as status, with the aim of examining whether Planned. To achieve this goal, 2020-2021 academic year Istanbul Gelisim University School of Physical Education and Sports, continuing their education 1.Class, 2.Class, 3.class and 4.a total of 434 students, including men and women, participated as volunteers. For students 'physical activity levels, the“International Physical Activity Assessment Questionnaire long form (IPAQ) was applied, and for socio-demographic information, The”Personal Information Form" was applied. The SPSS package program was used for the analysis of the obtained data. As a result of the study, it was found that the level of physical activity by gender was higher in male students, while the level of walking, moderate, severe, and total physical activity was higher in favor of students in Grades 4. 1. 2 because of the desire for classes to play sports, influenced by the environment of friends when they first start school, and their desire to appear in shape. 3. and 4. it is believed that they have adopted a more active lifestyle because they want to be more active than the classes. As a result, while explaining the health benefits of regular physical activity for students, they should provide opportunities for young people for their individual needs to participate widely in physical activities. Students ' physical activity levels are examined according to the variable of total income levels per month./ week, moderate to severe MET-Min./ week, severe MET-Min./ week, total MET-Min./ no significant differences were found between the total monthly income levels of students per week.