Early childhood education teachers' teaching experiences on motor development of children during the COVID-19 pandemic
COVID-19 salgını sürecinde okul öncesi eğitimde motor gelişim: Öğretmen deneyimleri
  1. Tez No: 740508
  2. Yazar: BURCU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi döneminde online eğitimi deneyimlemiş okul öncesi öğretmenlerinin uzaktan online eğitim ile okul öncesi düzeydeki çocukların motor becerilerini nasıl desteklediklerinin incelenmesidir. Veri toplamak üzere online bir anket geliştirilmiş olup tüm Türkiye genelinde uygulanmıştır. Çalışmaya özel okulda görev yapan 294 katılımcı dahil olmuştur (291 kadın ve 3 erkek). Verilerin analizinde betimleyici istatistik yöntemi (ortalama, standard sapma, frekans ve yüzdelik) kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre çalışmaya katılan öğretmenlerin %46.3'ü uzaktan yürütülen online eğitimin okul öncesi dönemindeki çocukların motor gelişimlerini desteklemek için uygun bir yöntem olmadığını belirtmişlerdir. Ayrıca, çalışmaya katılan öğretmenlerin %45.9'u ve %42.2'si okul öncesi düzeyindeki çocukların kaba motor ve ince motor becerilerinde gerileme ve ilerlemeden ziyade bir durağanlık olduğunu gözlemlemişlerdir. Bu çalışmanın bulguları okul öncesi çağındaki çocuklar ile uzaktan online eğitim sürecinin zor olduğunun ve yeniden düzenlenmeye ihtiyaç duyulduğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The major focus of the current study was to examine how the motor development of preschool children was supported by their early childhood education teachers during the COVID-19 pandemic through online education. An online survey was applied to collect data from the participants across Turkey. The participants of the study were 294 (291 women and 3 men) early childhood educators who work in a private school. Descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, percentage) were used to analyze the data. According to the result of this study, 46.3% of teachers reported that online education is not appropriate to support the motor development of preschool children at all. Furthermore, during the COVID-19 pandemic and online education process, 45.9% and 42.2% of them observed no regression or progress in gross and fine motor skills of preschool children respectively. The findings of the study highlighted that online education with preschool children is a difficult process and it needs to be revised.