Elektif cerrahi operasyon geçirecek obez hastalarda boyun çevresi ölçümü ve obezite tipinin zor entubasyonla ilişkisi
The relationship between neck circumference measurement and obesity type with difficult intubation in obese patients undergoing elective surgery
  1. Tez No: 690480
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK NIFTALIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİYYE ÜLGEN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve amaç: Elektif cerrahi operasyona alınan obez hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak obez hastalarda zor trakeal entübasyonu öngören faktörler hakkında literatürde çelişkili veriler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı elektif cerrahi operasyon geçirecek obez hastalarda (VKİ >35kg/m2) yaygın olarak kullanılan zor entübasyon ön belirteçlerinin değerlendirilmesi, boyun çevresi ve obezite tipinin zor entübasyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra trakeal entübasyon gerektiren, elektif cerrahi geçirecek, 18 yaş üstü, vücut kitle indeksi(VKİ) 35'dan fazla olan obez hastalar bu çalışmaya alındı. Hastalara ameliyat öncesinde anestezik değerlendirmesi ile beraber bu çalışma kriterleri için gerekli ölçümler ve hastalık öyküleri alındı. Preoperatif ve peroperatif ölçümler izlem formlarında kayıt edildi. Bulgular: Bu çalışmaya 19-77 yaş arasında 62 kadın 23 erkek olmak üzere toplamda 85 hasta dahil edildi. Hastaların VKİ, Mallampati sınıflaması, tiromental mesafe, Cormack-Lehane derecesi, obstruktif uyku apnesi, boyun çevresi ve obezite tipi değerlerinin zor entubasyonla ilişkisi değerlendirildi. Sonuç: Çalışmanın sonucunda VKİ, tiromental mesafe, Mallampati sınıflaması, Cormack – Lehane derecesi, boyun çevresi ve obezite tipinin obez hastalarda zor entübasyon ile ilişkili olduğunu belirledik. Ayrıca boyun çevresi, tiromental mesafe, Mallampati sınıflaması, Cormack – Lehane derecesinin obez hastalarda zor entübasyon açısından bağımsız risk faktörleri olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
Introduction: The number of obese patients undergoing elective surgery is increasing day by day. However, there are conflicting data in the literature on factors predicting difficult tracheal intubation in obese patients. The aim of this study is to evaluate the commonly used predictors of difficult intubation in obese patients (VKİ >35kg/m2) who will undergo elective surgery, and to examine the relationship between neck circumference and obesity type with difficult intubation. Materials and methods: Obese patients requiring tracheal intubation, undergoing elective surgery, over the age of 18, and with a body mass index (VKİ) greater than 35 were included in this study after the approval of the ethics committee. The patients were taken preoperatively with the anesthetic evaluation, as well as the necessary measurements and disease histories for these study criteria. Preoperative and peroperative measurements were recorded in the follow-up forms. Results: A total of 85 patients, 62 females and 23 males, between the ages of 19-77 were included in this study. The relationship between patients' VKİ, Mallampati classification, thyromental distance, Cormack-Lehane grade, obstructive sleep apnea, neck circumference and obesity type values with difficult intubation were evaluated. Conclusion: As a result of the study, we determined that VKİ, thyromental distance, Mallampati classification, Cormack-Lehane grade, neck circumference and obesity type were associated with difficult intubation in obese patients. In addition, we determined that neck circumference, thyromental distance, Mallampati classification, Cormack-Lehane grade are independent risk factors for difficult intubation in obese patients.