Çocukluk çağı hipertansiyonunda etyoloji ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 690490
  2. Yazar: NURİYE BODUÇ BOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE USLU GÖKCEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ: Hipertansiyon çocukluk çağı süresince her yaş grubunda ortaya çıkabilen ve sıklığı giderek artan klinik bir problemdir. Bu nedenle; çalışmamızda çocukluk çağı hipertansiyonunda başta obezite olmak üzere ilaç kullanımı, aile öyküsü, hiperürisemi gibi diğer risk faktörlerinin belirlenmesi, etyolojik nedenlerin sıklığı ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2014 – Aralık 2020 tarihleri arasında Çocuk Nefroloji polikliniğinde hipertansiyon tanısı alan 5-18 yaş arasındaki çocukların dosyaları geriye dönük tarandı. Hastaların ilaç kullanımı, ailede hipertansiyon öyküsü, kronik hastalık öyküsü, başvuru anındaki boy, kilo ve vücut kitle indeksleri dosyadan kayıt edildi. Hastaların başvurudaki glukoz, açlık insülini (obezitesi varsa), üre, kreatinin, kalsiyum, ürik asit, lipid paneli (trigliserid, kolesterol), hormon düzeyleri (sT4, TSH, renin, aldosteron) değerleri, tam idrar tetkiki, üriner sistem ultrasonografisi ve renal dopler ultrasonografi sonuçları, hipertansif retinopati varlığı ve sol ventrikül hipertrofi varlığı kayıt edildi. BULGULAR: Çalışmaya 295 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların 175'i erkekti ve ortalama yaşı 13.88 ± 3.25 yıldı. Hastaların % 73.5'i semptomatik ve % 26.5' i asemptomatikti. En sık başvuru semptomu % 47.9 oranında baş ağrısıydı. Hastaların % 43.4'ü obezdi. Etyolojik değerlendirmede % 64.7'sinde primer hipertansiyon ve % 35.3'ünde sekonder hipertansiyon saptandı. Obezite ilişkili HT oranı ise %36.3'tü. Sol ventrikül hipertrofisi (LVH) görülme oranı %40 ve HT retinopati oranı %5.8 idi. Sekonder hipertansiyon nedeni olarak en sık % 18.6 oranında renal kaynaklı nedenler saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hypertension is an increasing clinical problem that can occur in any age group during childhood. Therefore; in our study, we aimed to determine risk factors for hypertension (obesity, medication, family history, hyperuricemia), etiological causes and treatment approaches in childhood hypertension. MATERIAL AND METHODS: The medical files of children with 5-18 years old who were diagnosed with hypertension at Pediatric Nephrology outpatient clinic between January 2014 and December 2020 were retrospectively analysed. Medication use, family history of hypertension, chronic disease history, height, weight and body mass index at the time of admission were recorded. Pre-treatment glucose, fasting insulin (if the patient was obese), urea, creatinine, calcium, uric acid, lipid panel (triglyceride, cholesterol), hormone levels (fT4, TSH, renin, aldosterone), urinalysis, urinary system ultrasonography and renal doppler ultrasonography results, presence of hypertensive retinopathy and presence of left ventricular hypertrophy were recorded. RESULTS: Totally 295 pediatric patients were included in the study and 175 of them were male . Mean ages of children were 13.88 ± 3.25 years. Totally 73.5% of the patients were symptomatic and 26.5 % were asymptomatic. The most common symptom was headache at the rate of 47.9 %. Totally 43.4 % of the patients were obese. Rate of primary hypertension was 64.7 % and secondary hypertension was 35.3 %. Rate of obesity-related HT rate was 36.3 %. Rate of left ventricular hypertrophy (LVH) was 40 % and the rate of HT retinopathy was 5.8 %. As the cause of secondary hypertension, the most common causes were renal origin with the rate of 18.6 %.