Medikal turizmde sektörel yapı, aktörler, işleyiş ve sorunlar
Sectoral structure, actors, functioning and problems in medical tourism
  1. Tez No: 690493
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Hospitals, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Turizm sektörünün gelişmesi ile insanların istek ve ihtiyaçları da değişmiştir. Bununla birlikte sağlık turizmi de bu istek ve ihtiyaçlarla birlikte gelişme göstermiştir. Sağlık turizminin gelişmesindeki en büyük etki, insanların yüksek kalite düşük fiyat politikası izleyen sağlık hizmetlerini tercih etmesi olmuştur. Sağlık turizmi genel kabul edilen görüşe göre dört başlığa ayrılmaktadır. Medikal turizm, termal turizm, Selus Per Aqua (SPA) - Welness turizmi ve ileri yaş turizmi/engelli turizmi olarak gruplandırılmaktadır. Medikal turizm ile sağlık turizmi birbiriyle karıştırılsa da farklı öneme sahip iki kavramdır. Sağlık turizmi, kişinin zihin ve beden sağlığını korumak, geliştirmek veya yenilemek amacıyla yaşadığı ülkenin dışına çıkmasıdır. Medikal turizm ise tıbbi müdahale amaçlı yapılan sağlık iyileştirilmesidir. Bu çalışmada, sağlık turizminin alt dalı olan ve son yıllarda gittikçe önemli hale gelen medikal turizm ele alınmıştır. Literatür incelemesi sonucu Türkiye'de medikal turizm sektöründe belirsizliklerin bulunduğu sonucuna varılmış ve bu bağlamda Türkiye'de medikal turizmin sektörel yapısı, aktörleri, işleyişi ve sorunları işlenmiştir. Araştırmada iki aşamada veri elde edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. İlk aşamada; Joint Commission International (JCI) akreditasyonu almış sağlık kuruluşları ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından önceliklendirilmiş hastanelerin 2015-2021 yılları arasında tedavi olmaya gelen yabancı hastalarının dijital ortamda paylaştıkları şikâyetleri ele alınmıştır. Şikâyetlerin analizinde tematik analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise; Türkiye'de medikal turizm alanında hizmet veren kurumların yöneticileri ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yaklaşımıyla analiz edilmiş, bulgular, betimsel öğeler de kullanılarak ve tablolaştırılarak sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, eğitimli ve yabancı dil bilen personel eksikliğinin bulunduğu, paydaşlar arası kopuklukların bulunduğu, denetimlerin yapılamadığı, altyapı sorununun, tanıtım ve pazarlama konusunda eksikliklerin, medikal turizm alanında sorunların olduğu, hastaların personel davranışı konusunda şikâyetçi oldukları, sağlık sisteminde iyileştirmeler yapılması gerektiği, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) hakkında fikir ayrılıklarının olduğu, mevzuatın yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Medikal turizm alanında kurumlar arası iş birliğinin olmadığı ve düzenleyici kuruma bağlı algılanan sorunlar bulunduğu saptanmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of the tourism sector, people's wishes and needs have also changed. However, health tourism has also developed with these demands and needs. The biggest impact on the development of health tourism has been people's preference for health services that follow a high quality low price policy. Health tourism is divided into four headings according to the generally accepted view. Medical tourism is grouped as thermal tourism, Selus Per Aqua (SPA) - Wellness tourism and advanced age tourism/disabled tourism. Although medical tourism and health tourism are confused with each other, they are two concepts with different importance. Health tourism is a person's going out of the country they live in in order to protect, improve or renew their mental and physical health. Medical tourism, on the other hand, is the improvement of health for the purpose of medical intervention. In this study, medical tourism, which is a sub-branch of health tourism and has become increasingly important in recent years, was discussed. As a result of the literature review, it was concluded that there are uncertainties in the medical tourism sector in Turkey, and in this context, the sectoral structure, actors, functioning and problems of medical tourism in Turkey are studied. In the study, data were obtained in two stages and the findings were revealed. First stage; The complaints shared by foreign patients who came to be treated between 2015-2021 in the digital environment of the hospitals that have received Joint Commission International (JCI) accreditation and the hospitals prioritized by the General Directorate of Public Hospitals are discussed. Thematic analysis approach was used in the analysis of complaints. In the second stage of the research; Semi-structured interviews were conducted with the managers of institutions serving in the field of medical tourism in Turkey. The data obtained were analyzed with thematic analysis approach, and the findings were presented by using descriptive items and tabulated. As a result of the research, it was concluded that there are problems in the field of medical tourism, there are disconnections between stakeholders, there is a lack of trained and foreign language staff, there are no inspections, there is an infrastructure problem, the patients complain about the personnel behavior, there is a need for improvements in the health system, there are deficiencies in promotion and marketing, there are differences of opinion about International Health Services Incorporated (USHAŞ). It turned out that the legislation was insufficient. It was determined that there was no interagency cooperation in the field of medical tourism, there were perceived problems related to the regulatory institution and some recommendations were made.