Akkoyunlu Devleti'nde tasavvuf ve tarîkatlar
Sufism and sects in the Aqqoyunlu State
- Tez No: 690506
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM ALKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akkoyunlu Devleti, geniş bir coğrafyaya kurulmuş ve bu coğrafyada pek çok tarîkat faaliyet göstermiştir. Özellikle meşhur Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan Bey, pek çok tekke ve dergâhın kurulmasına öncülük etmiş ve mutasavvıfların buralarda halk arasında büyük bir nüfuza ulaşmasını sağlamıştır. Uzun Hasan devrin bilimsel canlılığının yansıtıldığı medreselerin kurulmasını sağlayarak, tasavvuf ile diğer ilimlerin beraber yürütülmesine öncülük etmiştir. Sultan Yakub döneminde de devam eden ilmî çalışmalar, hüküm sürdükleri coğrafyalarda İslâmî kimliğin asırlar arası geçişini sağlamıştır. Bu ilmî faaliyetlerde pek çok önemli mutasavvıfın yer alması dolayısıyla çalışmamızda Akkoyunlular döneminde devlet-meşayih ilişkilerini ele aldık. Bu ilişkiler çerçevesinde Akkoyunlu topraklarında bulunan tarîkatları ve bu tarîkatlardan devlet-meşayih ilişkileri açısından ön planda bulunmuş olan özellikle Erdebiliyye, Gülşeniyye ve Nakşbendiyye tarîkatlarının Akkoyunlu topraklarında yaşamış pîrlerinin hayatlarını çalışmamızda inceledik.
Özet (Çeviri)
The Aqqoyunlu State it was established in a wide geography and many sects operated in this geography. Especially the famous Akkoyunlu ruler Uzun Hasan Bey pioneered the establishment of many dervish lodges and dervish lodges and enabled the mystics to reach a great influence among the people there. Uzun Hasan provided the establishment of madrasas reflecting the scientific vitality of the era, and pioneered the execution of Sufism and other sciences together. The scientific studies that continued during the reign of Sultan Yakub ensured the transition of Islamic identity between centuries in the geographies they ruled. Since many important mystics took part in these scientific activities, we discussed the state-sheikh relations in the Akkoyunlu period in our study. Within the framework of these relations, we examined the sects in the Akkoyunlu lands and the lives of the sages who lived in the Akkoyunlu lands, especially of the Erdebiliyye, Gulshaniyyah and Nakshibendiyye sects, who were at the forefront in terms of state-sheikh relations among these sects.