Spor eğitmenlerinin dürüstlük seviyelerinin işe tutulmaları ve sorumluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between honesty levels of sportsteachers and their liability levels
  1. Tez No: 690507
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada spor eğitmenlerinin dürüstlük, kişisel sorumluluk ve işe tutulma düzeylerinin incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinin, genel tarama modellerinden nedensel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde görev yapan spor eğitmenleri oluştururken, örneklem grubunda ise çeşitli branşlarda ve farklı kulüplerde aktif olarak çalışan 358 spor eğitmeni oluşturmaktadır. Spor eğitmenlerinin dürüstlük seviyeleri, işe tutulma seviyeleri ve sorumluluk düzeylerinin tespiti ve kavramlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için 3 ayrı ölçek; Dürüstlük Ölçeği, İşe Tutulma Ölçeği ve Kişisel Sorumluluk Ölçeği'nden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 25.0 Paket Programı'nda analizi tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine and determine the relationship the level of honesty, personal responsibility and retention of sports trainers who work in Istanbul. In this study, causal screening model and relational screening model has been used whose from general screening models. The universe of study is sports trainers who work in Istanbul-Kucukcekmece province and sample of group is 358 sports instructors who are active in various branches and at different clubs. There were 3 differents scales to be used; honesty scale, retention scale and personal responsibility scale were used to determine the honesty levels, retention levels and responsibility levels of sports instructors and to examine the relationship between concepts. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS 25.0 Package Program.