Beden eğitimi ve spor bilimleri lisans öğrencilerinin egzersiz bağımlılıklarının ve egzersizde davranışsal düzenleme düzeylerinin incelenmesi
Examination of exercise addictions and levels of behavior regulation in exercise of physical education and sports sciences undergraduate students
  1. Tez No: 690508
  2. Yazar: ÖZLEM ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Egzersiz bağımlılığı, kişinin çeşitli sınırlamalara ve bazı negatif hallere rağmen kendi kontrolünü sağlayamayıp çok fazla oranda egzersiz yapmasıdır. Araştırmada beden eğitimi ve spor yüksekokulu ve spor bilimleri fakülteleri lisans öğrencilerinin egzersiz bağımlılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da öğrenim gören ve beden eğitimi ve spor yüksekokulu ve spor bilimleri fakülteleri lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise evren içerisinden rasgele belirlenmiş olan 400 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25 veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırmada erkek öğrencilerin egzersiz bağımlılığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler düzeylerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaş ve sınıf düzeyine göre egzersiz bağımlılığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler düzeyleri farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmada yaş arttıkça egzersiz bağımlılığının azaldığı, sınıf değişkeni egzersiz bağımlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler düzeylerini anlamlı düzeyde etkilediği, spor geçmişi değişkeni egzersiz bağımlığı ve egzersizde davranışsal düzenlemeler düzeylerini etkilemektedir. Öğrencilerin spor geçmişi süresi arttıkça egzersiz bağımlılığının ve egzersizde davranışsal düzenlemeler düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exercise addiction, on the other hand, is when a person cannot control his / her own control despite various limitations and some negative states and exercises too much. In the study, it was aimed to examine the exercise addiction of physical education and sports science undergraduate students. Descriptive research method and relational survey model were used in the research. The universe of the research consists of physical education and sports sciences undergraduate students studying in Istanbul. Its sample consists of 400 students randomly determined from the universe. Personal information form, Exercise Addiction Scale and Behavioral Regulations in Exercise Scale were used as data collection tools in the study. SPSS 25 data analysis program was used to analyze the research data. In the study, it was concluded that male students had higher levels of exercise dependence and behavioral regulation in exercise than women. In addition, it was determined that the levels of exercise dependence and behavioral regulation in exercise did not differ according to the age and grade level of the students. In the study, as the age increases, exercise dependence decreases, the class variable significantly affects the levels of exercise dependence and behavioral regulation in exercise, the sports history variable affects the levels of exercise dependence and behavioral regulation in exercise. As the duration of the sports history of the students increases, the levels of exercise addiction and behavioral modifications in exercise decrease.