11-12 yaş grubu futbol oynayan erkek çocukların fiziksel özellikleri ve biyomotor performanslarının bağıl yaş etkisi açısından incelenmesi
Physical characteristics and motor performance of 11-12 age group male footballers by relati̇ve age effect
  1. Tez No: 690513
  2. Yazar: MUHARREM ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ASAF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı, 11 ve 12 yaş grubundaki futbol oynayan erkek çocukların doğum tarihi dağılımlarının analiz edilmesi ve doğum tarihi dağılımlarının fiziksel ve biyomotor özellikler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya, İzmir ve Manisa illerinde faaliyetlerini sürdüren, 3'ü profesyonel kategoride yer alan, 10 futbol kulübünden toplam 260 sporcu katılım sağlamıştır. Çalışmada doğum tarihi, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, VKİ, patlayıcı kuvvet, sürat, esneklik ve çeviklik özelliklerine ait 8 farklı parametre incelenmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizi öncesi verilerin normal dağılıp dağılmadığı test edilmiştir. Normal dağılan veriler için çoklu karşılaştırmalarda One Way ANOVA testi (Tukey tekniği), Normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal-Wallis testi, ikili karşılaştırmalarda ise Independent Samples-T testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sporcuların büyük çoğunluğunun yılın ilk altı aylık döneminde doğduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, 11 ve 12 yaşındaki sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı değerleri ile doğum dönemleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların biyomotor test sonuçlarına göre ise, 11 yaşındaki sporcuların biyomotor performansları ile doğum dönemleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken; 12 yaşındaki sporcuların esneklik hariç tüm parametrelerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the date of birth distributions of boys playing football in the age group of 11 and 12 years and to examine the effects of date of birth distributions on physical and biomotor properties. In Izmir and Manisa provinces, 260 athletes participated, 4 of whom were professionals, a total of 10 infrastructure teams. In the study, 8 different data on age, height, body weight, BMI, explosive force, speed, flexibility and agility were evaluated. SPSS 24.0 package program was used in statistical analysis of the study. Before data analysis, it was tested whether the data was normal distribution. For Normal distributed data, the ANOVA test (Tukey technique as a multiple comparison technique) was used in multiple comparisons and The Independent Samples-T test was used in binary comparisons. For data that do not show Normal distribution, Kruskal-Wallis tests were used for multiple comparisons and Mann-Whitney U tests were used for binary comparisons. As a result, significant differences were observed between the height and body weight values of 11-and 12-year-old athletes and the months of birth. According to performance test values, no significant differences were found in the 11-year-old athlete group, while significant differences were found in all parameters except flexibility in the 12-year-old athlete group.