9-13 yaş gruplarındaki yüzme faaliyetlerinde bulunan öğrencilerin fiziki gelişim ve fiziki uygunluk özelliklerinin incelenmesi (Mardin ili uygulaması)
Investigation of physical development and physical fitness characteristics of students engaged in swimming activities in the 9-13 age groups (Mardin province application)
  1. Tez No: 690518
  2. Yazar: AFİTAP TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM COŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada yüzme faaliyetlerinde bulunan 9-13 yaş grubundaki kişilerin fiziksel gelişim ve fiziksel uygunluk özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 9-13 yaş grubunda olup yüzme sporuyla ilgilenen 50 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırmanın örneklemi Mardin ili sınırlarında olan, Mardin Spor Kulübü, TOKİ İlk ve Ortaokul öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırmaya tabi tutulan aday sporculara haftada 2 gün antrenman ve her antrenman 60 dakika olmak üzere toplamda 16 hafta antrenman uygulanmıştır. 16 haftalık antrenman program öncesi ilk fiziksel ölçümler yapılmıştır. Yapılan antropometrik ölçümler ( boy uzunluğu, kilo ağırlığı, göğüs çapı, kulaç boyu uzunluğu, ayak uzunluğu, omuz genişliği, kalça genişliğidir.) Motor beceriler (Birim kuvvet, durarak uzun atlama, esneklik, omuz esnekliği, 100 metre serbest mesafe).16 haftalık çalışma ardından aynı ölçümler tekrar alınıp ilk ve son ölçümler elde edildi. İlk ve son ölçüm sonucunda elde edilen verilen matematik istatistik analizine tabi tutulmuştur. Bu analizler tanımlayıcı istatistikler ve varyans analizleridir. Bu çalışmadan elde edilen veriler il düzeyinde faaliyet gösteren antrenörlere çalışmalarında yardımcı olmakla beraber elde edilen sonuçların yüzme sporunda faaliyet gösteren tüm eğitimcilere antrenman eğitim sürecinin yönetiminde faydalı olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, it wasaim edto examine thephysical development and physical fitness charact eristics of 9-13 agegroup people engaged in swimming. Forthispurpose, 50 children in the 9-13 age group interested in swimming were included in thestudy. Thesample of thestudy consists of Mardin Sports Club, TOKI Primary and Secondary School students, whoare in theprovince of Mardin. The can didat eathletes subject edto thestudy were trained 2 days a week and each training was 60 minutes, for a total of 16 weeks. The first physical measure ment swerema de before the 16-week training program. Anthropometric measurements (height, weight, chestdiameter, strokelength, footlength, shoulderwidth, hipwidth.) Motor skills (Unitstrength, standing longjump, flexibility, shoulder flexibility, 100 meters free distance). 16 weeks After thestudy, the same measurements were taken again and the first and last measurements were obtained. The data obtained as a result of the first and last measurements were subject edto mathematical statistic alanalysis. The se analyzes are descripti vestatistic sandanalysis of variance. Alt hough the data obtained from this study help thetra in ersoperating at the provinci allevel in their studies, I believe that there sult sobtained will be useful in the management of the training process forall trainer soperating in thesport of swimming.