Farklı deniz yosunu gübrelerinin satsuma mandarininde meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different sea algae fertilizers on fruit yield and quality in satsuma mandarin
- Tez No: 690549
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, iki çeşit deniz yosunu özü gübrelerinin satsuma mandarininde meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiş olup üretimi artırmak ve beraberinde kaliteli meyve elde etmek için en iyi deniz yosunu ırkı ve dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Deniz yosunu gübrelerinin meyve verimi ve kalite özellikleri üzerine önemli etkileri olmuştur. Ortalama verim değerleri incelendiğinde en yüksek verim miktarı 350 kg/ağaç ile EM % 0.2 deniz yosunu uygulamasından elde edilmiştir. En düşük verim miktarı ise 279.17 kg/ağaç ile kontrol ağaçlarından elde edilmiştir. Pomolojik özellikler bakımından incelendiğinde en fazla meyve ağırlığı 164.24 g ile EM % 0.2 deniz yosunu uygulamasında; en düşük meyve ağırlığı ise 151.16 g ile kontrol ağaçlarında saptanmıştır. Meyve genişliği en fazla olan meyve ise 74.21 mm ile EM % 0.2 deniz yosunu uygulamasından elde edilmiştir. Bu değeri 74.03 mm ile AN % 0.3 deniz yosunu uygulaması takip etmektedir. En düşük çaplı meyve ise 72.09 mm ile kontrol ağaçlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of two types of seaweed extract fertilizers on fruit yield and quality of Satsuma mandarin were investigated and it was aimed to determine the best seaweed extract and dose in order to increase production and obtain quality fruit. Seaweed fertilizers had significant effects on fruit yield and quality characteristics. When the average yield values were examined, the highest yield amount was obtained from 350 kg/tree and EM 0.2% seaweed application. The lowest yield amount was obtained from Control trees with 279.17 kg/tree. When examined in terms of pomological properties, the highest fruit weight was 164.24 g and EM 0.2% seaweed was obtained from the application, and the least fruit weight was 151.16 g from the Control trees. The fruit with the longest fruit width was obtained from the EM 0.2% seaweed application with 74.21 mm. This value was followed by AN 0.3% seaweed application with 74.03 mm. The lowest diameter fruit was obtained from control trees with 72.09 mm.