Kalkınma stratejisi geliştirme süreci ve Kosova için bir model önerisi
Development strategy improving process and a model proposal for Kosovo
  1. Tez No: 690559
  2. Yazar: GRESA HAMIDI BELULI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ekonomik büyüme gerçekleşmesine rağmen toplumun refah düzeyinin arttırılamaması durumu gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından birini oluşturmaktadır. Kosova'da son yıllarda ekonomik ilerleme yaşanmasına rağmen bireylerin hayat standardında bir yükselme yaşanmamış ve kalkınma hedeflenen ölçüde sağlanamamıştır. Bu durum Kosova'nın kalkınma konusuna yoğunlaşmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kosova'nın sosyo-ekonomik düzeyinin mevcut kaynaklar eşliğinde değerlendirilerek kalkınma sürecine ilişkin bir model önerisi sunulmasıdır. Kosova gibi yeni bağımsızlığını kazanmış genç bir ülkenin mevcut kaynaklarını optimal ölçekte kullanarak etkin politikaları uygulayabilmesi kalkınması açısından önceliklidir. Bu bağlamda Kosova'nın sosyo-ekonomik verileri incelenerek, kalkınma düzeyini etkileyecek unsurların tespit edilmesine ve gerekli stratejilerin geliştirilmesine odaklanılmıştır. Çalışmada betimleyici araştırma yöntemi kullanılarak Norveç ve Türkiye gibi kalkınmış ve kalkınmakta olan ülkelerden karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu Kosova'nın kalkınma modelinin değişkenleri belirlenmiş ve oluşturulan model çerçevesinde sektörel uzmanlaşmaya dayalı beşeri sermaye, sanayi ve turizm gibi alanlara yönelik dengesiz kalkınma modeli geliştirilmesi önerilmiştir. Çalışmanın kalkınma odaklı akademik araştırmalara sektörel uzmanlaşma temeline dayanan yöntem kurgusu ile katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The inability to increase the welfare level of the society despite economic growth is one of the biggest problems of developing countries. Despite the economic progress in Kosovo in recent years, there has not been an increase in the living standards of individuals and the development has not been achieved at the targeted level. This issue obliges Kosovo to focus on development and take the necessary measures. The aim of this study is to present a model proposal for the development process by interpreting the socio-economic level of Kosovo in the context of available resources. It is a priority for a country with a new economy like Kosovo to implement effective policies by using its existing resources at an optimal scale. In this context, by examining the socio-economic data of Kosovo, it is focused on determining the factors that will affect the level of development and developing the necessary strategies. In the study, comparative evaluations were made from developed and developing countries such as Norway and Turkey using the descriptive research method. As a result of the analysis, the variables of Kosovo's development model are determined and it is suggested to develop an unbalanced development model for areas such as human capital, industry and tourism based on sectoral specialization within the framework of the model created. It is considered that the study will contribute to development-oriented academic research with a methodological structure based on sectoral specialization.