IAAF çocuk atletizmi programı uygulanan 11-14 yaş arası çocukların bazı antropometrik özelliklerinin atletizm performansına etkisi
The effects of some anthropometric characteristics of children aged 11-14, who were implemented in the IAFF children's athletics program, on athletic performance
  1. Tez No: 690573
  2. Yazar: KADİR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacını IAAF çocuk atletizmi programı uygulanan 11-14 yaş arası çocukların bazı antropometrik özelliklerinin atletizm performansına etkisinin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Araştırmaya Ordu ili Gürgentepe ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü“Şirinköy Şehit Mevlüt Göl Ortaokulu”ve“Cumhuriyet Ortaokulu”öğrencileri arasından rastgele seçilen 24 öğrenci dâhil edilmiştir. Katılımcılar daha önce IAAF çocuk atletizmi programı uygulanmamış ve herhangi bir sakatlığı-rahatsızlığı olmayan, 4'ü (%16,7) 11 yaşında, 6'sı (%25) 12 yaşında, 6'sı (%25) 13 yaşında ve 8'i (%33,3) 14 yaşındadır. Boy ortalamaları 1,57±0,09 (cm), vücut ağırlıkları 45,96±9,04 (kg) olan 12 kadın (%50) ve 12 erkek (%50) gönüllü olarak katılmışlardır. Öğrencilere gülle atma, uzun atlama, 60 metre kısa mesafe koşu, 1000 metre koşu, kalça, uyluk, calf çevresi, tüm bacak uzunluğu, tüm kol uzunluğu, biceps çevresi ve esneklik ölçümleri ön-test ve son-test olarak 12 haftalık IAAF çocuk atletizmi programı öncesi ve sonrasında uygulanmıştır. Deney grubunun gülle atma, uzun atlama, 60m kısa mesafe koşu, 1000m koşu, kalça, calf çevresi, tüm bacak uzunluğu, biceps çevresi ve esneklik değişkenlerine ait analiz sonuçlarına göre her bir değişkene ilişkin ön-test ve son-test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak düzenli olarak yapılan IAAF çocuk atletizm antrenmanlarının, ortaokul çağındaki çocukların bazı fiziksel uygunluk özelliklerini ve atletizm performansını geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the effects of some anthropometric characteristics on athletic performance of children aged 11-14, who were applied IAAF children's athletics program. 24 students randomly selected from among the students of“Şirinköy Şehit Mevlüt Göl Secondary School”and“Cumhuriyet Secondary School”of the Directorate of National Education in the Gürgentepe district of Ordu province were included in the study. Participants were 4 (16.7%) 11 years old, 6 (25%) 12 years old, 6 (25%) 13 years old, 8' i (33.3%) is 14 years old. Twelve women (50%) and 12 men (50%) with a mean height of 1.57±0.09 (cm) and a body weight of 45.96±9.04 (kg) voluntarily participated. 12-week IAAF children's athletics as pre-test and post-test measurements of shot put, long jump, 60-meter sprint, 1000-meter running, hip, thigh, calf circumference, whole leg length, whole arm length, biceps circumference, and flexibility. applied before and after the program. According to the analysis results of the shot put, long jump, 60m short distance running, 1000m running, hip, calf circumference, whole leg length, biceps circumference and flexibility variables of the experimental group, there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test values for each variable. a difference was found (p0.05). As a result, it is thought that regular IAAF children's athletics training can improve some physical fitness characteristics and athletic performance of secondary school children. As a result, IAAF training as a school can be learned through training training exercise and athletic training in secondary school.