7-10 yaş arasındaki çocukların bazı fiziksel motorik ve antropometrik özelliklerinin incelenmesi
Examination of some physical, motoric and anthropometric characteristics of children aged between 7 and 10
- Tez No: 690585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı 7-10 yaş arasındaki çocukların bazı fiziksel, motorik ve antropometrik özelliklerini incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda Aksaray ilinde spor okullarında eğitim alan yaş ortalamaları 7,60 ±1,10 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 125,39±8,74 cm, vücut ağırlık ortalamaları 28,00 ±7,74 kg olan 112 kadın ve yaş ortalamaları 7,28±1,04 yıl, boy uzunluk ortalamaları 124,70±8,93 cm, vücut ağırlık ortalamaları 27,95±8,34 kg olan 127 erkek çocuk katılmıştır. Araştırma modeli olarak tarama modeli nedensel karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma grubuna araştırmanın amacı doğrultusunda vücut ağırlığı ve boy, flamingo denge testi, el kavrama kuvveti, otur-eriş esneklik testi, Nelson el reaksiyon testi, sağlık topu atma testi, çevre ölçümü testi ve deri altı kıvrım ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile istatistiksel analiz edilmiştir. Kadın ve erkek grupların karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the physical, motoric and anthropometric characteristics of children aged 7-10. In line with the purpose of the study, 112 female with an average age of 7.60 ± 1.10 years, average height of 125.39±8.74 cm, average body weight of 28.00 ± 7.74 kg, who received sports training in sports schools in Aksaray province, and their average age 127 male with 7.28±1.04 years, average height of 124.70±8.93 cm, and average body weight of 27.95±8.34 kg participated in the study. As the research model, the causal comparison method of the scanning model was used. Body weight and height, flamingo balance test, hand grip strength, sit-reach flexibility test, Nelson hand reaction test, medicine ball throwing test, circumference measurement test and subcutaneous fold measurements were made to the research group in line with the purpose of the research. The obtained data were statistically analyzed with Spss 25.0 package program. In order to compare the male and female groups, t-test analysis was used in independent groups. When the findings of the participants were compared, no statistically significant difference was found between the results of subcutaneous fold measurement, medicine ball throwing, reaction test, hand grip strength test and 10m sprint test (p>0.05), while there was a statistically significant difference in favor of vertical jump and balance and flexibility test results.