EEG ile major depresyon TMU tedavisinde cinsiyet faktörü
Gender factor in the treatment of major depression TMS with EEG
  1. Tez No: 690591
  2. Yazar: HİDAYET DOĞANTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bir halk sağlığı sorunu olarak majör depresyona yönelik yeni tedavi seçenekleri son 10 yılda giderek artmaktadır. Bu yöntemlerin arasında özellikle girişimsel olmayan nöro-modülasyon yöntemleri başta gelmektedir. Bunlardan trankskraniyel manyetik uyarım, majör depresyon tedavisinde FDA onayı olan bir tedavi biçimidir. Ancak yapılan araştırmalar her MDB hastasının TMU tedavisine aynı şekilde tepki vermediğini göstermektedir. Bu çalışmada TMU tedavisinin cinsiyetler arası etkinliği LSTM ve CNN makine öğrenmesi yaklaşımları uygulanarak araştırıldı. Bu amaçla beş farklı model oluşturulup katılımcıların TMU'dan gördüğü etkinlik oranları karşılaştırıldı. Buna göre katılımcıların TMU'dan fayda görme oranları erkek katılımcılarda daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
New treatment options for major depression as a public health problem have been increasing in the last 10 years. Among these methods, especially non-invasive neuro-modulation methods come first. Of these, transcranial magnetic stimulation is an FDA-approved treatment for major depression. However, studies show that not every MDD patient responds to TMS treatment in the same way. In this study, the cross-gender effectiveness of TMS treatment was investigated by applying LSTM and CNN machine learning approaches. For this purpose, five different models were created and the effectiveness rates of the participants from TMS were compared. Accordingly, the rate of benefiting from TMS was found to be higher in male participants.