Elektrokonvülsif terapiye (EKT) bağlı bellek ve kognitif süreçlerdeki bozulmaları elektroensefalografi (EEG) analizi ile önceden tahmin etme
Predicting disorders in memory and cognitive processes due to electroconvulsive therapy (ECT) by electroencephalography (EEG) analysis
- Tez No: 743006
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmaya, NP Beyin Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nde Elektrokonvülsif Tedavisi gören Majör Depresif Bozukluk Tanısı almış veya Depresif Nöbet döneminde olan 18-65 yaş arasındaki 20 kişi katılım göstermiştir. Elektrokonvülsif Terapinin Bilişsel Komplikasyonlarının durumunu EEG ile tahmin etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma için Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Demografik Form, Beck Depresyon Ölçeği, Bellek İşlevselliği Anketi ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Testleri kullanılmış ve ön test ve son test olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz için Çoklu Doğrusal Regresyon, Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra Testleri tercih edilmiştir. Temel EEG dalga formlarının Uzun Süreli Bellekten geri getirme işlemlerinin durumunu tahmin edilebilirlik açısından Çoklu Regresyon analizi, ön test ve son test birleşenlerinin analizi için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve cinsiyet ile unipolar/bipolar depresyon türünün bağımlı değişkenlere gruplar arasındaki farklılığı ölçmek için ise Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde Frontal, Santral, Temporal ve Parieto-Oksipital Kanallardaki spesifik elektriksel dalgalarının uzun süreli belleğe kaydedilmesi ve geri getirmesindeki bozulmayı tahmin ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is conducted on patients with Major Depressive Disorder or Depressive Episodes who receive Electroconvulsive Therapy to predict the status of Cognitive Complications caused by the Electroconvulsive Therapy by using Electroencephalography (EEG). Informed Voluntary Consent Form, Demographic Form, Beck Depression Scale, Memory Functioning Questionnaire and Montreal Cognitive Assessment Test are presented for the study and the tests are performed on all patients twice as the Pre-Tests and Post-Tests. For the statistical analysis, Multiple Linear Regression, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test are used. In particular, Multiple Linear Regression Analysis is used on the recorded EEG patterns to predict the long-term memory retrieval while Wilcoxon Signed Rank Test is used to analyze the components of Pre-Tests and Post-Tests, and Mann Whitney U Test is used to evaluate the relation between the dependent variables and unipolar and bipolar depression according to sex group. According to the output after all the detailed analysis through each method, it is found that specific EEG waves from the Central Canal, Frontal, Temporal and Parieto-Occipital Channel regions predict the Long-Term Memory in terms of recording and retrieving espceially.