Ignacy Jan Paderewski'nin Op. 17 Piyano Konçertosu'nun analizi
Analysis of the Op. 17 Piano Concerto of Ignacy Jan Paderewski
- Tez No: 690605
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH AKBULUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Döneminin en ünlü müzisyenlerinden biri olan, piyanist ve besteci, Ignacy Jan Paderewski, eserlerinin büyük bir kısmını, piyano eseri ya da piyanolu eserler olacak şekilde bestelemiştir. Romantik döndemde yaygın olarak kullanılan küçük formlarda eser besteleyen Paderewski'nin büyük formlar kullanarak bestelediği az sayıda eser bulunmaktadır ve sadece bir konçerto bestelemiştir. Op. la minör 17 Piyano Konçertosu olarak bilinen bu eser, sanatçının piyano müziği karakterini ve stilini en iyi yansıtan eserlerden biri olarak bilinmektedir. Araştırmada, Paderewski'nin müzikal tarzının ve piyano müziğinin karakterinin, Op. 17 Piyano Konçertosu özelinde belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi içerinde yer alan desenlerden durum çalışması deseni ile sistematik bir şekilde planlanmıştır. Yapılan detaylı form analizi ile, eserin bölümlerinin form özellikleri, periyot, cümle, pasaj, motif gibi unsurların nasıl tasarlandığı, geçiş, coda, codetta gibi kısımlarının nasıl oluşturulduğu ve tüm bu yapıların nasıl bir araya getirildikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulardan şemalar oluşturulmuş ve açıklamalar betimsel olarak yapılmıştır. Yine detaylı şekilde yapılan armonik analiz ile eserin tamamının armonik yapısı, kadans noktaları ve hangi kadanslar ile cümlelerin sonlandığı, modülasyonlar ve hangi tonların kullanıldığı belirlenmiş ve elde edilen bulgular yine betimsel olarak ifade edilmiştir. Paderewski'nin, geç romantik dönem bestecisi olduğu, Op. 17 Piyano Konçertosu'nu romantik dönemden önce geliştirilmiş formları kullanarak bestelediği, eserinde romantik dönem müziği unsurlarını yoğun şekilde kullandığı, eserin bölümlerinin sırasıyla, sonat formu, katlı şarkı formu ve sonat rondo formunda olduğu, ilk bölümdeki müzikal fikrin Polonya halk müziğinden temelini aldığı, ilk bölümde klasik tema sunumunun tercih edilmediği, ikinci ve üçüncü bölümün klasik üsluba daha yakın olduğu, art arda gelen kadanslar ile ani modülasyonlar, farklı akor fonksiyonlarının aynı anda kullanımı, özellikle üçüncü bölümde cümle, pasaj ve motiflerin belirli noktalarda çakışması sebepleriyle, eseri inceleyecek farklı kişilerin, farklı fikirlere ulaşmaları ve farklı çıkarımlarda bulunmalarının mümkün olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most famous musicians of his time, pianist and composer, Ignacy Jan Paderewski composed most of his works as either piano pieces or works with piano.The composer with a small number of works written using large forms had composed only one concerto. The concerto is known as Op. 17 Piano Concerto in A Minor and one of the works that best reflects Paderewski's composing style of piano music. The aim of the research is to determine the characteristics of Paderewski's musical style and piano music writing with Op. 17 Piano Concerto in A Minor. The research has been systematically planned with the case study design, which is one of the designs included in the qualitative research method. The formal structure of the movements and how elements such as period, sentence, passage, motif are designed, how parts such as transition, coda, codetta are formed and how all these structures are brought together are determined by a detailed form analysis. Schemes were created from the findings and explanations have been made descriptively. The harmonic structure of the whole work, cadence points and with which cadences the sentences end have been determined by detailed harmonic analysis and explanations were made descriptively. It has been concluded that, although Paderewski was a late romantic period composer, he composed his Op. 17 Piano Concerto by using forms developed before the romantic period. The movements of the piece are respectively in sonata form, lied form and sonata rondo form. The musical idea in the first movement is based on Polish folk music. In the first movement, classical theme presentation is not preferred. The second and the third movements are closer to the classical style. Because of the successive cadences, sudden modulations and the simultaneous use of different chord functions especially in the third movement, the sentences, passages and motifs overlap at certain points, because of that different people can reach different ideas and make different deductions.