Ignácz Kúnos masal derlemesinde kıyafetin naratif boyutu
Narrative dimenslon of clothes in Ignácz Kúnos folk tale collection
- Tez No: 769474
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Masallar, var olduğu toplumlarda, büyülü dünyasıyla, tüm okuyucularını derinden etkileyen halk anlatılarıdır. Kahramanlardan mekânlara, eşyalardan kıyafetlere birçok ögenin birbiriyle olan uyumu, masalların kendine has dünyasını mükemmel kılar. Masalları anlayabilmek ve anlatabilmek için, onu oluşturan bu ögeler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada ise Macar Türkolog Ignácz Kúnos tarafından derlenen halk masallarında geçen kıyafetler, naratif açıdan analiz edilmiştir. Kıyafetler, yer aldığı masalların gizli iletilerini içeren, analiz edildiğinde, masallar içerisindeki halk kültürünün yansımalarını açığa çıkaran önemli unsurlardandır. Bu tez çalışmasında da kıyafetler analiz edilerek, bu iletiler ve üstlendikleri işlevler açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan bu çalışma için, Meral Ozan tarafından 2018 yılında hazırlanmış olan“Ocaktan Gelen Haber (1887 ve 1889 Tarihli Ignácz Kúnos Derlemesi Török Népmesék)”isimli yayın kaynak eser olarak ele alınmış ve içerisindeki 98 adet masal, içerdikleri kıyafetler açısından incelenmiştir. Naratif boyutuyla analiz edilen kıyafet unsurunun, masallar ve iletileri için oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tales are folk narratives that deeply affect all readers with their magical world in the societies in which they exist. The harmony of many elements, from heroes to places, from goods to clothes, makes the unique world of tales perfect. In order to understand and tell tales, various studies are carried out on these elements that make up them. Clothes are one of the important elements that contain the hidden messages of the tales in which they are included, and when analyzed, reveal the reflections of the folk culture in the tales. In this thesis, clothes were analyzed and these messages and the functions they assumed were tried to be explained. For this study, the publication named“Ocaktan Gelen Haber (Ignácz Kúnos Compilation Török Népmesék, 1887 and 1889 Dates)”prepared by Meral Ozan in 2018 was considered as a source work and 98 tales in it were examined in terms of the clothes they contain. It has been determined that the item of clothing, which is analyzed with its narrative dimension, is very important for tales and their messages.