Plaza çalışanlarının fonksiyonel gıda bilgi ve tutumlarının, beslenme durumlarının ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The assesment of functional food knowledge and attitudes, nutritional status and nutritional information levels of plaza employees
  1. Tez No: 690612
  2. Yazar: GİZEM BAYÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma; yetişkin plaza çalışanlarının beslenme bilgi düzeylerini belirlemek ve fonksiyonel gıda tutumları ile tüketimlerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. İstanbul Ataşehir ilçesinde plazalarda çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 18-64 yaş arası 105 (66 kadın, 39 erkek) birey ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 24 sorudan oluşan demografik özellikler, antropometrik ölçümler ve sağlık durumlarını sorgulayan bir form ve Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi, Besin Tüketim Kaydı, ''Yetişkinler için beslenme bilgi düzeyi ölçeği (YETBİD)'' ve Tüketicilerin Fonksiyonel Gıdalara Yönelik Tutumu Ölçeğini yer aldığı bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcıların temel beslenme bilgi puanları 46.59±7.62 olup, besin tercih bilgi puanları ise 35.68±4.57'dir. Katılımcıların fonksiyonel gıdalara dair bilgi düzeyleri; %39.4'ünün düşük, %49.1'inin orta, %11.5'inin yüksektir. Fonksiyonel gıda tutum düzeyleri, eğitim durumlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0.05). Sonuç olarak tüketicilerin fonksiyonel gıdalar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı görülmüştür. Temel beslenme bilgisi ile fonksiyonel gıda tutum düzeyleri arasındaki pozitif korelasyon, beslenme eğitimlerinin önemini vurgular niteliktedir. Bu çalışmanın kısıtlılıklarına rağmen gelecek çalışmalar için yol gösterici olabileceği ve farklı popülasyonlarda çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutritional knowledge levels of adult plaza workers and to evaluate their functional food attitudes and consumption. It was conducted with 105 (66 female, 39 male) individuals aged 18-64 working in plazas in Istanbul Ataşehir district and agreeing to participate in the research. A form consisting of 24 questions about demographic characteristics, anthropometric measurements and health status, and a questionnaire including Physical Activity Evaluation Questionnaire, Food Consumption Record,“Nutrition Knowledge Scale for Adults (YETBİD)”and Consumers' Attitudes towards Functional Foods Scale were given to the participants. The basic nutritional knowledge scores of the participants were 46.59±7.62, and the food preference knowledge scores were 35.68±4.57. Participants' knowledge levels of functional foods; 39.4% low, 49.1% moderate, 11.5% high.