Psikolojik danışmanların psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışma yardımı vermeye yönelik tutumlarının mesleki doyuma etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of psychological counselors' psychological counseling skills and their attitudes to give psychological counseling assistance on professional satisfaction
- Tez No: 690613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZEKE KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim kurumlarında görev yapan okul psikolojik danışmanlarının, psikolojik danışma becerileri ile psikolojik danışma yardımı vermeye yönelik tutumlarının mesleki doyumlarına etkisini incelemektir. Bu araştırmada, okul psikolojik danışmanlarının mesleki doyumları, psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışma yardımı vermeye yönelik tutumlarının cinsiyet, çalıştıkları kurum türü, hizmet yılları, bireyle ve grupla psikolojik danışma uygulama ve psikolojik danışma ilke ve teknikleri derslerine yönelik verimlilik görüşlerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Buna göre araştırmada veri toplama araçları olarak Mesleki Doyum Ölçeği (MDÖ), Psikolojik Danışma Becerilerini Ölçmek İçin Danışman Beceri Ölçeği (PDBÖDBÖ), Psikolojik Danışma Yardımı Vermeye Yönelik Tutum Ölçeği (PDYVYTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma grubu, 230 kadın (%74.4) ve 79 erkek (%25.6) olmak üzere toplam 309 anaokulu, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve RAM'da görev yapan okul psikolojik danışmanları oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk üç alt amaç sorularının analizleri vi MANOVA ve parametrik olmayan analizler ile incelenmiştir. PDBÖDBÖ ve PDYVYTÖ toplam puanlarının mesleki doyumlarını yordama düzeyleri çoklu regresyon ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında hizmet yılları, bireyle ve grupla psikolojik danışma uygulama ile psikolojik danışma ilke ve teknikleri derslerine yönelik verimlilik görüşleri ile mesleki doyumları arasında anlamlı düzeyde fark olduğu sonucu elde edilmiştir. Aynı zamanda psikolojik danışmanların psikolojik danışma becerileri ve psikolojik danışma hizmeti vermeye yönelik tutumlarına yönelik toplam puanları mesleki doyumlarını %20.9 oranında açıkladığı ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of psychological counseling skills and attitudes towards providing counseling help on professional satisfaction of school counselors working in educational institutions. It was investigated whether there is a significant difference in their professional satisfaction, counseling skills, and attitudes towards providing counseling assistance in terms of gender, type of institution they work, years of service, individual and group counseling practice, and counseling principles and techniques. Occupational Satisfaction Scale (OSS), Counseling Self-Estimate Inventory (COSI), Attitude Scale Towards Giving Psychological Counseling Helping (ASTGPCH) and Personal Information Form were used. The research group consists of 230 women (74.4%) and 79 men (25.6%); with the total of 309 school counselors from different levels. The analyzes of the first three sub-objective questions of the study were examined using MANOVA and viii non parametric analysis. The predictive levels of COSI and ASTGPCH total scores on professional satisfaction were analyzed by multiple regression. Findings of the research showed that there was a significant difference between the productivity views and professional satisfaction regarding the years of service, individual and group counseling, and the principles and techniques of psychological counseling. At the same time, the total scores of counselors' counseling skills and attitudes towards providing counseling services explain their professional satisfaction by 20.9%.