Elektronik devre elemanları dersine yönelik artırılmış gerçeklik ve simülasyon destekli öğrenme ortamının tasarlanması
Designing augmented reality and simulation supported learning environment for the electronic circuits course
  1. Tez No: 690626
  2. Yazar: İBRAHİM KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Elektronik Devre Elemanları dersi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü lisans öğretim programına birinci sınıf ikinci yarıyılda okutulmak üzere eklenmiştir. Elektronik Devre Elemanları dersi 3 saat teorik olarak okutulmaktadır. Bu dersi alan öğrenciler ile yapılan görüşmeler doğrultusunda dersin uygulama isteyen içeriklerinin olduğu fakat dersin uygulama saatinin bulunmamasından dolayı ders kavramlarının bilgi düzeyinde kaldığı sonucu elde edilmiştir. Bu çalışma, birinci sınıf lisans öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda elektronik devre elemanları dersinde kullanılmak üzere geliştirilen artırılmış gerçeklik ve simülasyon destekli öğrenme ortamının tasarım süreci ile ilgilidir. Öğrenme ortamının tasarımına bu dersi alan gönüllü 5 öğrenci yön vermiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu araştırmada tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tasarım tabanlı araştırma araştırmacının başlangıçta tasarım ilkelerine bağlı kalarak geliştirmiş olduğu uygulamanın, versiyonlarının her seferinde etkilerine bakarak tasarımını gözden geçirdiği ve tatmin edilecek sonuçları elde edene kadar süreci tekrar ettiği, sonuçlar doğrultusunda en gelişmiş versiyon olan uygulamayı ürettiği araştırma sürecidir (Kuzu, Çankaya, Mısırlı, 2011). Bu araştırmada paydaşlar başlangıçta tasarım ilkelerine bağlı kalarak geliştirilen ilk aşamaya da dâhil ederek tasarımın daha etkin, faydalı ve döngüsel sürecini daha hızlı tamamlaması sağlanmıştır. Dersi alan öğrenci görüşleri, var olan tasarım ilkeleri ve alanyazında bulunan çalışmalar doğrultusunda, üç aşama döngüsel düzeltme süreci geçiren öğrenme ortamı nihai tasarımına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic Circuit Elements course has been added to the undergraduate curriculum of the Department of Computer Education and Instructional Technologies to be taught in the second semester of the first year. Electronic Circuit Elements course is taught theoretically for 3 hours. In line with the interviews with the students who took this course, it was concluded that the course had content that required practice, but the course concepts remained at the knowledge level due to the lack of practice hours. This study is about the design process of an augmented reality and simulation supported learning environment developed for use in electronic circuit elements course in line with the opinions of first year undergraduate students. In this research, design-based research method was used. Design-based research is a research process in which the researcher reviews the design of the application, which he initially developed by adhering to the design principles, by looking at the effects of the versions each time, and repeats the process until he obtains satisfactory results. (Kuzu, Çankaya, Mısırlı, 2011). In this research, the stakeholders were included in the first stage, which was initially developed by adhering to the design principles, and it was ensured that the design completed the more effective, beneficial and cyclical process faster. In line with the opinions of the students taking the course, the existing design principles and the studies in the literature, the learning environment, which has undergone three stages of cyclical correction, has reached its final design. The design of the learning environment was guided by 5 volunteer students who took this course. In this study, qualitative data were collected through second-structured interviews and analyzed by descriptive analysis method.