Okul psikolojik danışmanlığı alanında hesap verebilirliğin incelenmesi
Investigation of accountability in school counseling
- Tez No: 690633
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hesap verebilirlik günümüz dünyasında ve özellikle de eğitim sistemiyle ilgili politikalarda çok önemli bir yere sahiptir. Eğitimle bağlantısı doğru bir şekilde yapılmış ve doğru mekanizmalar kullanılarak işletilen hesap verebilirlik sistemleri başarının arttırılmasında, başarı eksiklerinin kapatılmasında ve ayakları yere sağlam basan bir yapıdaki oluşumun sağlanmasında büyük rol oynamaktadır. Genel manada hesap verebilirlik, gerçekleştirilen bir eylemin, yapılan herhangi bir işin hangi amaçla ve neyi hedefleyerek yapıldığını açıklayabilmeyi, bunların sorumluluğunu almayı içermektedir. Bütün bunlardan hareketle bu araştırmanın amacı okul psikolojik danışmanlarının hesap verebilirlikle ilgili görüşlerinin neler olduğunu incelemektir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu çeşitli illerdeki okullarda çalışan 60 okul psikolojik danışmanı oluşturmaktadır. Veriler toplanırken araştırmacı tarafından geliştirilen ve toplamda sekiz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Normal şartlarda yüz yüze yapılması planlanan görüşmeler tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle telefon yoluyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılan bu çalışmada, verilerin analizi sorulara verilen cevapların çözümlenmesi yoluyla içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, katılımcıların hesap verebilirliği daha çok bilgi vermek şeklinde tanımladıkları ve büyük çoğunluğun hesap vermenin gerekli olduğunu belirttiği; hesap verebilirliği okul psikolojik danışmanlığı açısından olumlu değerlendirdikleri ve gerekçe olarak en fazla somutlaştırma cevabı verdikleri; hesap verebilirliği PDR alanı açısından önemli olarak yorumladıkları; yaptıkları görüşmeleri veya toplantıları, seminerleri, istatistik tutmayı veya raporlaştırma işlemlerini, e-rehberlik modülüne veri girişlerini hesap verebilirlik kapsamında değerlendirdikleri; e-rehberlik modülünün hesap verebilirliğe katkı sağladığı yönünde değerlendirmede bulundukları; kapsamlı PDR programındaki faaliyetleri uyguladıktan sonra hesap verebilir olmak için daha çok raporlaştırma yaptıkları; okulda hesap verebilirlikle ilgili en çok kullanılan yollar, etkinlikler, eylem ya da yöntemler ile ilgili olarak değerlendirme/raporlama, tutanak haline getirme ve e-rehberlik modülüne veri girişi yapma yöntemlerini kullandıkları; hesap verebilir nitelikteki bir okul psikolojik danışmanının daha çok iletişimi kuvvetli nitelikte olması gerektiği gibi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accountability has a very important place in today's world and especially in policies regarding the education system. Accountability systems, which are correctly linked to education and operated by using the right mechanisms, play a major role in increasing the success, closing the lack of success and ensuring a solid structure. Accountability in general terms includes being able to explain and take the responsibility of an action taken, for what purpose and for what purpose any work is done. Based on all these, the purpose of this study is to examine the views of school counselors on accountability. The descriptive survey model was used in the research. The study group of the research consists of 60 school psychological counselors working in schools in various provinces. While collecting the data, a semi-structured interview form developed by the researcher and consisting of eight questions in total was used. The interviews, which were planned to be held face to face under normal conditions, were carried out by phone due to the coronavirus epidemic affecting the whole world. In this study, which used a phenomenology pattern, one of the qualitative research designs, the analysis of the data was made by using content analysis and descriptive analysis by analyzing the answers given to the questions. Looking at the results of the research, the participants defined accountability as giving more information and the majority stated that accountability is necessary; they evaluated accountability positively in terms of school psychological counseling and gave the most concretizing answer as justification; they interpret accountability as important for the guidance and counseling field; evaluate their meetings or meetings, seminars, statistics keeping or reporting procedures, data entries into the e-guidance module within the scope of accountability; evaluated that the e-guidance module contributed to accountability; they reported more to be accountable after implementing the activities in the comprehensive guidance and counseling program; they used the methods of evaluation / reporting, recording and entering data into the e-guidance module regarding the most commonly used ways, activities, actions or methods related to accountability in school; the results are that an accountable school psychological counselor should have a strong communication quality.