İlköğretim okulları 6. sınıf resim-iş dersi öğretim programındaki özgün baskıresim konularının çok alanlı sanat eğitimi yöntemi ile uygulanmasının öğrencilerinin başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcığına etkisi
The primary education 6th grade art and craft lesson programme in the printmaking subjects, which are applied multi disciplinary art education method, to the influence of the student's achievent, their attitudes and the retention of learning
  1. Tez No: 159430
  2. Yazar: FERYAL BEYKAL ORHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; ilköğretim 6. sınıf resim - iş dersi öğretim programında yer alan Özgün baskıresim konularının Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi ile uygulanmasının geleneksel öğretim yöntemine göre, öğrencilerin başarılarına, derse yönelik tutumlarına, öğrenmenin kalıcılığına, sanatsal gelişim ve yönelimlerine etkisi ve katkısını ortaya çıkarmaktır. Araştırma; Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı görsel sanatlar dersliği olan bir ilköğretim okulunda, 6. sınıf öğrencilerinden 2 grup olmak üzere toplam 60 denek öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen gruplardan birisi deney, diğeri ise, kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi uygulanırken, kontrol grubunda ise, aynı üniteye ilişkin geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Yöntemlerin etkisini belirlemek amacıyla deneysel desenlerden ön test - son test kontrol gruplu desen modeli kullanılmıştır. Ayrıca bu yöntemin öğrenciler üzerinde etkisini belirlemek için deney grubu öğrencilerinden tesadüfi yöntemle seçilen üç öğrencinin sanatsal başarı durumlarını ortaya koymak amacıyla da gözlem ve görüşme yapılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ve sonrası yapılan“Linolyum Tekniği ile Ex Libris Tasarımı”ünitesi sonundaki başarı düzeyleri, resim-iş dersine yönelik tutumları ve öğrenmenin kalıcılığı açısından deney grubunun lehine anlamlı bir fark ortaya koymuştur. Böylece deney grubuna uygulanan Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yönteminin olumlu düzeyde katkısı belirlenmiştir. ÇASEY çerçevesinde uygulamada yer alan öğrencilerin niteliklerinin araştırmaya etkileri incelendiğinde; resim - iş dersine karşı ilgi ve motivasyonlarının arttığı, estetik ve eleştirel yargı düzeylerine ait olumlu bir gelişme gösterdikleri, resim - iş öğretmeninin öğrencileri ilgi alanlarına göre tanımada daha etkili olduğu, öğrencilerin birbirleri ile olan ilişkilerinde yardımlaşmayı ve paylaşmayı daha iyi kazanmış oldukları görülmüştür.11 Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yönteminin öğrenciler üzerinde olumlu etkileri görüldüğü için, bu yöntemin ilköğretim okulları resim - iş eğitimi programlarında yer alması gerektiği konusunda ilgili ve yetkililere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the influence and support of the printmaking subjects, which are included in the primary education 6th grade art and craft lesson programme, to the Multi Disciplinary Art Education Method (CASEY) to the traditional education approach, students'achievent, their attitudes to the lesson, the retention of learning and artistic development. This research has been carried out with a total of 60 students consisting of two groups from 6th grade stuedents at the visual arts class of a primary school in the Çankaya District of Ankara. One of the groups that was chosen through random sampling method was assigned as the experiment and the other as the control group. While a Multi Disciplinary Art Education Method was applied to the experiment group, a traditional education method was applied to the other group. In order to test the impact of the methods, a pre test - post test control group experimental design was used. Apart from that, three students from the experiment group chosen randomly were studied through interviews and observation to understand the impact of the method on their cognitive and artistic development. The results showed that an important was found to the advantage of the experiment group on the point of their attitudes to the art craft lesson, the retention of learning. The study of three students showed that their interest and motivation towards the art craft lesson rose, they showed a positive development in their aesthetic and critcal judgement levels. The art craft teacher identified their interests, that the students have gained co-operation and sharing in the relationships between each other.IV Because of the positive affects of the Multi Disciplinary Art Education Method on students, it is suggested that this method should be used in the primary schools' art-craft education programmes.