Cross-licensing in a duopoly under network externalities
Düopol piyasalarda ağ dışsallıkları altında çapraz lisanslama
- Tez No: 690697
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, iki firmalı (düopol) bir endüstride firmalar arasındaki karşılıklı (çapraz) teknoloji lisanslaması problemini ağ dışsallıkları altında incelemekteyiz. Bu problemi çözmek üzere, Zhao'nun (2017) çapraz lisanslama modelini ağ dışsallıkları ile entegre ediyoruz. Sonuçlarımız, lisanslama kararlarının, ağ dışsallığının şiddetinden ve firmala- rın ürünlerinin kaliteleri arasındaki fark ile üretim maliyetleri arasındaki farktan etkilen- diğini göstermektedir. Daha detaylı olarak, bulgularımız firmalar arasındaki ürün kalite farkının ve dışsallık şiddetinin yeterince büyük olması durumunda, ağ dışsallığının tarafların lisanslama kararlarını kolaylaştırdığını, ayrıca ağ dışsallığının şiddetindeki artışın, tüketici fazlası ve toplam refahın artışına neden olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we deal with the problem of cross-licensing in a duopolistic industry under network externalities. To this aim, we integrate Zhao's (2017) cross-licensing model with network externalities. We show that the difference between the product qualities, the difference between the marginal costs of the duopolistic firms, and also the network intensity influence licensing decisions. In more detail, our findings involve that if the product quality difference of the firms and the network intensity are sufficiently high, then network externality facilitates the licensing decision for both firms; moreover, the increase in the network intensity yields an increase in consumer surplus and social welfare.