Yerel halkın neofobi düzeyleri ile özel ilgi turizmi kapsamında değerlendirilen çay turizmi algısı arasındaki ilişki: Rize ili örneği
The relationship between the neophobia levels of local public and the perception of tea tourism as assessed with special attention tourism: Example of Rize province
- Tez No: 690696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya'da gelişen ve değişen koşullar turizm sektöründe, turistleri kendi ilgi alanlarına hitap eden özel turizm faaliyetlerine katılmaya yönlendirmektedir. Özel ilgi turizmi kapsamında değerlendirilen çay turizmi de yirminci yüzyıldan itibaren turistler tarafından yaygın olarak tercih edilen bir turizm türü haline gelmiştir. Bu çalışma, Rize'de yaşayan yerel halkın neofobi eğilimlerinin çay turizmine ilişkin algısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımı kullanılmış olup, araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Rize ilinde ikamet eden bireyler oluşturmaktadır. Veriler anket tekniği ile elektronik ortamda toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda bireylerin neofobi eğilimi ile çay turizm algısını arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar literatüre ve çay turizmi için yapılan planlamalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing and changing conditions in the world in the tourism sector lead tourists to participate in special tourism activities that appeal to their interests. Tea tourism, which is evaluated within the scope of special interest tourism, has also become a widely preferred type of tourism by tourists since the twentieth century. This study was prepared to determine the relationship between the perception of neophobia tendencies of local people living in Rize regarding tea tourism. Quantitative research approach was used in the study and screening model was used as research model. Araştırmanın örneklemini Rize ilinde ikamet eden bireyler oluşturmaktadır. Data was collected electronically using the survey technique. As a result of the analysis, it was concluded that there is a negative relationship between the decency of neophobia and the perception of tea tourism. It is believed that the results obtained within the scope of the research will contribute to the literature and planning for tea tourism.