Marka özgünlüğünün, marka sadakati, marka imajı ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The effects of brand authenticity, brand loyalty, brand image and intention to buy: A research
- Tez No: 690705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi, tüketicilerin bilinçlenmesi ve her geçen gün pazara yeni ürünlerin girmesine bağlı olarak işletmeler açısından rekabet çok şiddetli yaşanmaktadır. Bu nedenle işletmelerin, tüketicilerin dikkatini çekebilecek ve onlara değer katacak markalar ile tüketicilerin karşısına çıkması gerekmektedir. Bu noktada ise pazarlama açısından kendisine önem atfedilen özgün markalar ile tüketicilerin karşısına çıkması çok önemlidir. Çünkü yaratılacak özgün markalar işletmelere rekabet avantajı sağlayacak, uzun vadeli marka sadakatine, marka imajına ve satın alma niyetine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı günümüzde işletmelerin hayatlarını devam ettirebilmelerini sağlayacak önemli bir faktör olan marka özgünlüğünün; marka sadakatine, marka imajına ve satın alma niyeti üzerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, araba kullanan veya satın alan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada, kolayda örnekleme tekniğinden yararlanılarak 440 araba kullanıcısından anket tekniğiyle elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, frekans analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, marka özgünlüğünün, marka sadakati, marka imajı ve satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca marka sadakatinin satın alma niyeti üzerinde, marka imajının da satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, competition for enterprises is very fierce due to the development of technology, consumer awareness and the introduction of new products into the market every day. Therefore, businesses need to confront consumers with brands that can attract the attention of consumers and add value to them. At this point, it is very important that it comes up against consumers with original brands that are attributed to it in terms of marketing. Because the original brands to be created will give businesses a competitive advantage and contribute positively to long-term brand loyalty, brand image and purchasing intention. The aim of this research is to demonstrate the effects of brand authenticity, which is an important factor that will enable businesses to continue their lives today, on brand loyalty, brand image and intention to buy. The study group consists of consumers who drive or buy cars. In the study, data obtained from 440 car users, by using easy sampling technique, were analyzed. The data obtained were examined with frequency analysis, correlation and multiple regression analyses. According to the results of the analysis, it is seen that brand authenticity has a meaningful and positive effect on brand loyalty, brand image and intention to buy. It has also been concluded that brand loyalty and brand image have meaningful and positive effects on the intention to buy.