Muhasebe'nin tarihsel gelişimi: Türkiye Finansal Raporlama Standartlarının fayda düzeyinin değerlendirilmesi
Historical development of accounting: Evaluation of the benefit level of Turkey Financial Reporting Standards
  1. Tez No: 690706
  2. Yazar: IŞIL TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Muhasebenin günümüzde ulaştığı gelişmişlik seviyesini anlayabilmek için tarihsel süreçte kat edilen mesafeyi değerlendirmek gerekmektedir. Tarihsel süreçte muhasebenin günümüze kadar kaydettiği gelişmeleri ortaya koymak ve bugünün geçerli finansal raporlama dili olan IFRS raporlamasının ne gibi sorunlara çözüm olmak maksadıyla kullanıldığını belirlemeyi amaçlayan çalışmada, Türkiye'deki IFRS uygulaması olan TFRS setinin muhasebe ve raporlama uygulamalarına sağladığı katkıların belirlenebilmesi üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda, Türkiye'deki IFRS uygulaması olan TFRS setinin muhasebe ve raporlama uygulamalarına sağladığı katkıların belirlenebilmesi hedeflenmektedir. Tek Düzen Muhasebe Sistemi (TDMS) ile Türkiye Finansal Raporlama Standartlarının (TFRS) arasındaki farkları görmek, içinde bulunulan duruma genel bir bakış sunmaktadır. Bu bakış ile TFRS'nin getirdiklerini anlaşılır şekilde ortaya koymak, muhasebenin gelişim sürecine katkı saylayacağı için önemlidir. Bunun sonucunda TFRS'nin getirmiş olduğu fayda temelli başlıca çıkarımlar çalışmanın sonuç bölümünde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the level of development that accounting has reached today, it is necessary to evaluate the distance traveled in the historical process. In the study, which aims to reveal the developments of accounting in the historical process and to determine what kind of problems the IFRS reporting, which is the valid financial reporting language of today, is used to solve the problems, it is focused on determining the contributions of the IFRS set, which is the application of IFRS in Turkey, to the accounting and reporting practices. In this direction, it is aimed to determine the contributions of the TFRS set, which is the IFRS application in Turkey, to accounting and reporting practices. Seeing the differences between TDMS and TFRS reporting provides an overview of the current situation. With this point of view, it is important to clearly reveal the benefits of TFRS as it will contribute to the development process of accounting. As a result, the main benefit-based inferences brought by TFRS are listed in the conclusion section of the study.