Otellerin instagram'da paylaştıkları görüntülerin semiyotik analizi: Fethiye ve Malta örneği
Semiotic analysis of images shared by hotels on instagram: the example of Fethi̇ye and Malta
  1. Tez No: 948659
  2. Yazar: EMRE TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN SARIYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, Uluslararası Ticaret, Advertising, Tourism, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu tez çalışması, sosyal medya platformlarının turizm sektöründeki pazarlama süreçlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Instagram üzerinden Fethiye ve Malta'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otellerin dijital pazarlama stratejilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Dijital pazarlamanın görsel iletişim gücünden yoğun biçimde faydalanan Instagram, otel işletmeleri için marka imajı oluşturma, müşteri etkileşimini artırma ve sadakat geliştirme açısından stratejik bir mecra haline gelmiştir. Literatürde, otel işletmelerinin sosyal medya içeriklerinin semiyotik açıdan değerlendirilmesine dair sınırlı sayıda çalışma bulunması, bu tezin özgünlüğünü artırmaktadır. Bu bağlamda tezde, Akra Fethiye Tui Blue Sensatori ve InterContinental Malta otellerinin Instagram paylaşımları, Roland Barthes'ın göstergebilimsel (semiyotik) analiz yöntemiyle incelenmiş; içeriklerde yer alan doğal unsurlar, kültürel ögeler, modern lüks ve estetik değerlerin hem düz anlam hem de yan anlam bağlamında nasıl sunulduğu değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki otelin benzer dijital pazarlama dili kullanmasına rağmen, kültürel kodlar ve görsel anlatım biçimlerinde yerel farklılıklar taşıdığını göstermektedir. Araştırma sonucunda, sosyal medyada etkili içerik üretiminin sadece görsel estetikle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kültürel duyarlılık, hedef kitle uyumu ve stratejik planlamayla desteklenmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu tez, sosyal medya pazarlaması bağlamında semiyotik yöntemin uygulanabilirliğini göstermekte ve otelcilik sektörüne dijital iletişim stratejileri açısından yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The central objective of this thesis is to provide a comprehensive analysis of the impact of social media platforms on marketing processes in the tourism sector. In this context, the digital marketing strategies of five-star hotels operating in Fethiye and Malta were evaluated comparatively through Instagram. As a highly visual medium, Instagram has become a strategic tool for hotel businesses in building brand image, increasing customer engagement, and fostering loyalty. The limited number of studies focusing on the semiotic analysis of hotel social media content highlights the originality and significance of this research. In this context, Instagram posts shared by Akra Fethiye Tui Blue Sensatori and InterContinental Malta were analyzed using Roland Barthes' semiotic framework. The study investigates how elements such as nature, cultural references, modern luxury, and aesthetics are represented through both denotative and connotative meanings in the visual content. The findings reveal that although both hotels employ a similar digital marketing language, their use of cultural codes and visual narratives varies based on local contexts. The research concludes that effective content production on social media goes beyond visual aesthetics and should be supported by cultural sensitivity, audience alignment, and strategic planning. This thesis demonstrates the applicability of semiotic analysis in social media marketing and offers a new perspective on digital communication strategies within the hospitality industry.