Çocuk acil servisine ateş nedeniyle başvuran 1-3 ay arası bebeklerin değerlendirmesi
Evaluation of infant aged 1-3 months presented to pediatric emergency department with fever
- Tez No: 511762
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİR KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz çocuk acil servisine ateş yakınmasıyla başvuran 1-3 ay arası bebeklerde altta yatan ciddi bakteriyel enfeksiyon sıklığını belirlemeyi ve kullandığımız tanı yöntemlerinin uygunluğunu geriye yönelik olarak incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda T.C. Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne 1 Ocak 2005 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ateş yakınmasıyla başvuran yaşı 1-3 ay arasında, ateşi ≥38ºC olan ve lomber ponksiyon yapılan, doğum haftası 37 0/7 hafta ve daha büyük olan, altta yatan hastalığı olmayan 454 bebek ciddi bakteriyel enfeksiyonlar yönünden hastanemizde kullanılan nucleus veri tabanındaki veriler üzerinden geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda yaşları 29-90 gün arasında olan 454 bebeği 105'inde (%23,1) ciddi bakteriyel enfeksiyon tanımladık. Bu hastaların 55'inde (%12,1) idrar yolu enfeksiyonu, 20'sinde (%4,4) pnömoni, 7'sinde (%1,5) sepsis, 6'sında (%1,3) sepsisle birlikte akut bakteriyel menenjit, 3'ünde (%0,7) ürosepsis, 3'ünde (%0,7) pnömoni ile birlikte influenza, 2'sinde (%0,4) akut bakteriyel menenjit, 1'inde (%0,2) bakteriyel gastroenterit, 1'inde (%0,2) sepsisle birlikte akut bakteriyel menenjit ve pnömoni, 1'inde (%0,2) idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte viral menenjit ve pnömoni, 1'inde (%0,2) idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte viral menenjit, 1'inde (%0,2) idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte aseptik menenjit, 1'inde (%0,2) idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte selülit, 1'inde (%0,2) septik artrit, 1'inde (%0,2) preseptal selülit, 1 (%0,2) tanesinde de selülit tanımladık. Periferik kanda beyaz küre sayısı 15000 /mm3 olduğunda sepsis riskinin 2,9 kat (p=0,030), akut bakteriyel menenjit riskinin 6,7 kat (p=0,009), idrar yolu enfeksiyon riskinin 0,5 kat (p=0,036) arttığı görüldü. Pnömonide (p=0,262) istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Periferik kanda beyaz küre sayısının >20000 /mm3 olması ile sepsis (p=0,616), akut bakteriyel menenjit (p=1,000), idrar yolu enfeksiyonu (p=1,000), pnömoni (p=0,392) ilişkisine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sepsisi öngörmede çoklu regresyon analizi yapıldığında sadece CRP bir faktör olarak bulundu. CRP >32,25 mg/L kestirim değeri için duyarlılığı %82,4, özgüllüğü %76,9 saptandı (LR=3,57) (AUC=0,818) (%95 CI: 0,713-0,922). Akut bakteriyel menenjiti öngörmede CRP bir faktör olarak bulundu ve CRP kestirim değeri >44,25 mg/L için duyarlılığı %87,5, özgüllüğü %79,1 saptandı (LR=4,19) (AUC=0,890). (%95 CI: 0,765-1,000). İdrar yolu enfeksiyonu için lökosit esteraz pozitifliği (p=0,000) anlamlı saptandı. Lökosit esteraz pozitifliği kestirim değeri >1+ için duyarlılığı %71,4, özgüllüğü %86,8 saptandı (LR=5,41) (AUC=0,817) (%95 CI 0,731-0,903). Solunum yakınması ve/veya bulgusu olanlarda pnömoni riski daha yüksektir (p=0,000). Pnömoni için dakikada solunum sayısı (p=0,016) ve SpO2 yüzdesi (p=0,001) de önemli bulunmuştur. Pnömonili hastalarda solunum sayısı kestirim değeri >55 (/dk) olduğunda duyarlılığı %61,1, özgüllüğü %82 saptandı (LR=3,39) (AUC=0,715) (%95 CI 0,581-0,849). SpO2 (%) kestirim değeri >%96 olduğunda duyarlılığı %50, özgüllüğü %18 saptandı (LR=0,61) (AUC=0,286) (%95 CI 0,146-0,426). Sonuç: Odağı belli olmayan ateşli 1-3 ay arası bebeklerde ciddi bakteriyel enfeksiyon gelişebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Periferik kanda beyaz küre sayısı 15000 /mm3 olduğunda sepsis ve akut bakteriyel menenjit riski artmıştır. Sepsis ve akut bakteriyel menenjiti öngörmede CRP iyi bir belirteçtir. İdrar yolu enfeksiyonunu öngörmede lökosit esteraz pozitifliği iyi bir belirteçtir. Solunum yakınması ve/veya bulgusu varlığında pnömoni riski artar.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine frequency of underlying severe bacterial infection in infants aged 1-3 months who presented to pediatric emergency department with fever and to review appropriateness of diagnostic methods retrospectively. Material and method: In the study, we retrospectively reviewed severe bacterial infection in 454 infants aged 1-3 months (gestational age>37 0/7 weeks) who presented to Pediatric Emergency Department of Ankara Dr. Sami Ulus Gynecology and Children Health and Disease Health Application and Research Center, University of Health Sciences between 1, January 2005 and 31, December 2016, and had fever ≥38 °C without underlying disorder and underwent lumbar puncture by using Nucleus database. Results: In our study, severe bacterial infection was identified in 105 (23.1%) of 454 infants aged 29-90 days. Of these, we detected urinary tract infection in 55 (12.1%), pneumonia in 20 (4.4%), sepsis in 7 (1.5%), sepsis with acute bacterial meningitis in 6 (1.3%), urosepsis in 3 (0.7%), pneumonia with influenza in 3 (0.7%), acute bacterial meningitis in 2 (0.4%), bacterial gastroenteritis in one (0.2%), sepsis with acute bacterial meningitis and pneumonia in one (0.2%), urinary tract infection with viral meningitis and pneumonia in one (0.2%), urinary tract infection with viral meningitis in one (0.2%), urinary tract infection with aseptic meningitis in one (0.2%), urinary tract infection with cellulitis in one (0.2%), septic arthritis in one (0.2%) and preseptal cellulitis in one (0.2%) patient. It was seen that there was 2.9-folds increase in sepsis risk (p=0.030) whereas 6.7-folds increase in risk for acute bacterial meningitis (p=0.009) and 0.5-folds increase in risk for urinary tract infection (p=0.36) when WBC count was 15000/mm3 in peripheral blood. No significant increase was found for pneumonia risk (p=0.262). No significant relationship was found between peripheral WBC count>20000/mm3 and sepsis (p=0.616), acute bacterial meningitis (p=1.000), urinary tract infection (p=1.000) or pneumonia (p=0.392). Only CRP was found as a factor when multiple regression analysis was performed prediction of sepsis. Specificity and sensitivity for CRP cut-off value of 32.25 mg/L were found as 76.9% and 82.4%, respectively (LR=3.57) (AUC=0.818) (%95 CI: 0,713-0,922). CRP was found as a factor also in predicting acute bacterial meningitis. Specificity and sensitivity for CRP cut-off value of 44.25 mg/L were found as 79.1% and 87.5%, respectively (LR=4,19) (AUC=0,890). (%95 CI: 0,765-1,000). Leukocyte esterase positivity was found to be significant factor for urinary tract infection (p = 0,000). Sensitivity and specificity for leukocyte esterase cut-off value of >1+ were found as 71.4% and 86.8%, respectively (LR=5,41) (AUC=0,817) (%95 CI 0,731-0,903). The risk of pneumonia in patients with respiratory complaints and/or symptoms is higher (p = 0,000). Also respiration rate and percent SpO2 were also significant for pneumoniae (p=0.016 and p=0.001, respectively). In patients with pneumonia, sensitivity and specificity for respiration rate cut-off value of ≥55/min were found as 61.1%% and 82.0%, respectively (LR=3,39) (AUC=0,715) (%95 CI 0,581-0,849) while sensitivity and specificity for percent SpO2 cut-off value of >96% were found as 50%% and 18%, respectively (LR=0,61) (AUC=0,286) (%95 CI 0,146-0,426). Conclusion: It should be kept in mind that severe bacterial infection can develop in infants aged 1-3 months having fever without source. Risk for sepsis and acute bacterial meningitis is increased when peripheral WBC count is 15000/mm3. CRP is a good predictive marker for sepsis and acute bacterial meningitis while leukocyte esterase positivity is a good predictor for urinary tract infection. Risk of pneumonia is increased in the presence of respiratory complaints and/or findings.