L1 transfer in the acquisition of English spatial prepositions among Moroccan EFL learners; A cross-linguistic comparison
İngilizce dilinde mekan edatlarının ediniminde anadil transferi; dilbilimsel bir karşılaştırma - Fas örneği
  1. Tez No: 690724
  2. Yazar: EL YAZID IRAQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın ana amacı İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Faslı öğrencilerin İngilizce zaman ve mekan edatlarının (in, on, and at) ediniminde anadil transferinin öğrenme sürecinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmada temel olarak cinsiyet ve yeterlilik derecesi olmak üzere bağımsız iki değişken araştırılmıştır. Katılımcılar dört farklı öğrenme düzeyindeki (A1, A2, B1 and B2) 119 İngilizce öğrenenden oluşmaktadır. Bu betimleyici araştırma tasarımında, veriler 1) Boşluk Doldurma testi 2) Dilbilgisi Muhakeme Testi 3) Arapça Çeviri Görevi olmak üzere üç araçla toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar Faslı İngilizce öğrenenlerde 'at' edatı kullanımında bazı sorunlar olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca Fas'ta resmî dil olarak kullanılan Arapça aksanının (diğeri Fas Arapçası'dır, resmî dil olmayan) İngilizce zaman ve mekan edat kullanımına etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study is to scrutinize L1 transfer in the acquisition of English spatial prepositions (e.g., in, on and at) among Moroccan EFL learners and to find out whether language transfer (LT) has some impact in the learning process. Two independent variables were tackled in this study; mainly gender and proficiency level. Through a descriptive research design, four different groups (A1, A2, B1 and B2) enrolled in an English preparatory program (N=199) participated in this study. The quantitative data collection instruments used in the study were gathered from fill-in-the-blank test (FBT), grammaticality judgement test (GJTs) and Arabic translation task (ATS). The obtained results demonstrated that Moroccan EFL learners have problems in the use of the preposition 'at'. The findings also revealed that standard Arabic (L1) influences the use of English spatial prepositions.