Öğretmenlerin mesleki gelişiminde öğretim liderliğinin rolü
The role of principals' leadership in the professional development of teachers
- Tez No: 690739
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, özel okullarda görev yapan okul yöneticilerinin öğretim liderliğinin öğretmenlerin mesleki gelişimindeki rolünü değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile yapılan araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan özel okullarda görevli okul yöneticileri (okul müdürleri-müdür yardımcıları ve zümre başkanı/öğretmenler) oluşturmaktadır. Araştırmada nitel yaklaşımlardan olgu bilim deseni kullanılmıştır. Olgu bilim deseni bireylerin yaşamış olduğu deneyimler üzerinde derinlemesine durarak bu deneyimlerin bireyler için ne anlama geldiğine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler ile okul yöneticilerinin öğretim liderliğinin öğretmenlerin mesleki gelişimindeki rolü ortaya konulmuştur. Katılımcılara görüşmenin içeriği hakkında bilgi verilerek katılımcıların onayları alınmıştır. Görüşmeler 30-45 dakika civarında sürmüş ve konuşmaların ses kaydı alınmıştır. Araştırmanın sonunda hem okul müdürleri ve müdür yardımcıları hem de zümre başkanlarının öğretim liderliği algısı temasında öğretim liderliğinin en temel özelliğini eğitim ve öğretim sürecini yönlendirmek ve eğitim çalışanlarını yönlendirmek olduğu ifade ettikleri; öğretim liderliği felsefesi temasında okul müdürlerinin görev odaklı olma bilinciyle daha çok denetleme ve olumlu iklim oluşturma konusunda yaklaşım benimsedikleri, müdür yardımcılarının genellikle kişisel gelişimi ve çalışanlarla ilişkiyi ön plana alan yaklaşım geliştirdikleri, zümre başkanlarının da aynı şekilde kendini geliştirme ve pozitif iletişim kurma gibi konulara yoğunlaştıkları, öğretim liderliği davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişimine etkisi temasında ise öğretim liderliği faaliyetlerinin öğretmenlerin mesleki bilgi ve beceri düzeyini geliştirdiği ve öğrenme duygusunu pekiştirdiği konusunda hem fikir oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the role of the instructional leadership of school administrators working in private schools in the professional development of teachers. The universe of the research conducted with the qualitative research method consists of school administrators (school principals - assistant directors and group head / teachers) working in private schools in Istanbul in the 2020-2021 academic year. Phenomenology design was used in the study. The phenomenology design focuses on the experiences individuals have lived in depth and focuses on what these experiences mean for individuals. Interview technique, one of the qualitative research methods, was used in line with the purpose of the study. With the data obtained from the interviews, the role of the instructional leadership of school administrators in the professional development of teachers was revealed. Participants were informed about the content of the interview and their approval was obtained. The interviews lasted for 30-45 minutes and the conversations were recorded. At the end of the research, both school principals and vice principals and head of departments stated that the most basic feature of instructional leadership in the theme of instructional leadership perception is to direct the education and training process and to direct the education staff; In the theme of teaching leadership philosophy, school principals adopt an approach to more supervision and creating a positive climate with the awareness of being task-oriented, vice principals generally develop an approach that prioritizes personal development and relationship with employees, and heads of departments also focus on issues such as self-development and positive communication, In the theme of the effect of instructional leadership behaviors on teachers' professional development, it was seen that they agreed that instructional leadership activities improve teachers' professional knowledge and skill level and reinforce their sense of learning.