Çocukluk çağı primer hipertansiyon patogenezinde NRLP3, ASC ve kaspaz 1 genlerinin araştırılması
Investigation of NRLP3, ASC, anda caspase 1 genes in the pathogenesis of childhood primary hypertension
- Tez No: 690740
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Nefroloji, Genetics, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139139
Özet
Hipertansiyon, kan basıncını belirleyen multifaktöriyel bir hastalıktır. Son 20 yılda, düşük dereceli inflamasyonun kardiyovasküler hastalıklarda rol oynadığı anlaşılmıştır. Farklı tipte inflamazom yapıları bulunmakla birlikte hipertansiyon ile ilişkisi rapor edilen inflamazom, NOD benzeri reseptör protein 3 (NLRP3) inflamazomudur.. Bu çalışmada; primer hipertansiyona sahip olan ve olmayan çocuklarda NRLP3, ASC, kaspaz-1, IL-1β düzeylerini karşılaştırarak hipertansiyonda NLRP3'ün rolünün gösterilmesi hedeflenmiştir. Çalışma Eylül 2019 ile Nisan 2021 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD hasta çocuk polikliniğine başvuran 18 yaş altı 50 sağlıklı çocuk ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Nefroloji polikliniğine başvuran 18 yaş altı 50 primer hipertansiyon hastası arasında yürütüldü. Tüm istatistiksel analizler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışmaya 9-18 yaşları arasında 50 sağlıklı kontrol ve 50 hipertansiyon hastası çocuk dahil edildi. Hastaların özgeçmiş özellikleri sorgulandığında hasta ve kontrol grubunda ydybü öyküsü ve doğum haftası açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Ancak doğum kilosu hasta grubunda anlamlı olarak daha düşük bulundu (p0.05). Stres ve günlük aktivite açısından ise hasta grubu daha stresli ve daha sedanter olarak bulundu (p0.05). Hipertansiyon hastaları uç organ hasarı açısından incelendiğinde renal ve vasküler hasar hiçbirinde görülmezken, LVH %32'sinde ve HTRP %26'sında saptandı. Hasta ve kontrol gruplarının NLRP3, ASC, CASP1 ve IL-1B açısından karşılaştırılmasında hasta grubunda NLRP3, ASC ve IL-1B ekspresyonu açısından kontrol grubuna göre yaklaşık 3 katlık bir artış ve CASP1 açısından 2 katlık bir artış saptandı. Çalışmamızda NLRP3 inflamazom kompleksinin parçaları olan ve kronik inflamasyondan sorumlu olabileceği düşünülen NLRP3, ASC, CASP1 ve IL-1B genlerinin ekspresyonunda kontrol grubuna göre anlamlı artış saptandı. Bu bulgular ışığında çocukluk çağında HT tanısının erken konulması sayesinde ileride oluşacak komplikasyonların önüne geçilebilir ve yeni tedavi modaliteleri geliştirilerilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a multifactorial disease that determine blood pressure. In the last 20 years, it has been recognized that low-grade inflammation plays a role in cardiovascular disease. Although there are different types of inflammasome structures, the inflammasome that has been reported to be associated with hypertension is the NOD-like receptor protein 3 (NLRP3) inflammasome. In this study; it was aimed to show the role of NLRP3 in hypertension by comparing NRLP3, ASC, caspase-1, IL-1β levels in children with and without primary hypertension. The study was conducted between September 2019 and April 2021 with 50 healthy children under the age of 18 who applied to the pediatric polyclinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, and 50 primary children under the age of 18 who applied to the pediatric nephrology polyclinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, conducted among patients with hypertension. All statistical analyzes were performed using the SPSS 23.0 package program. Fifty healthy controls and 50 children with hypertension between the ages of 9-18 were included in the study. When the background characteristics of the patients were questioned, no significant difference was found in the patient and control groups in terms of HR history and week of birth (p>0.05). However, birth weight was found to be significantly lower in the patient group (p0.05). In terms of stress and daily activities, the patient group was found to be more stressed and more sedentary (p0.05). When patients with hypertension were examined in terms of end organ damage, renal and vascular damage was not observed in any of them, while LVH was found in 32% and HTRP in 26%. When the patient and control groups were compared in terms of NLRP3, ASC, CASP1 and IL-1B, an approximately 3-fold increase in NLRP3, ASC and IL-1B expression in the patient group compared to the control group and a 2-fold increase in CASP1 were found. In our study, a significant increase was found in the expression of NLRP3, ASC, CASP1 and IL-1B genes, which are parts of the NLRP3 inflammasome complex and thought to be responsible for chronic inflammation, compared to the control group. In the light of these findings, early diagnosis of HT in childhood can prevent future complications and contribute to the development of new treatment modalities.