Özel anaokulu müdürlerinin stres kaynakları
Stress sources of private kindergarten principals
- Tez No: 690755
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel anaokulu müdürlerinin iş hayatlarında yaşadıkları streslerin kaynakları ve stresle mücadele etme yöntemlerini incelemektir.Çalışmanın amacı stres durumunun anaokulu müdürleri üzerinde etkilerinin ve sonuçlarının belirlenmesidir. Özel anaokulu müdürlerinin stres kaynaklarının belirlenmesi, stresle nasıl mücadele ettiklerinin belirlenmesi bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Literatüre bakıldığında anaokulu müdürlerinin stres kaynakları konusunda yapılan çalışmaların sayılarının az olması ele alınan bu çalışmanın önemini arttırmaktadır. Araştırmada veriler bireysel görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak toplantı tutanakları gözlemi yapılarak ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu teknikte ise önceden sorulması planlanan soruların olduğu bir görüşme protokolü hazırlanmıştır.Bu çalışmanın en önemli bulgusu olarak; okul yöneticilerinin stres kaynakları denince müdürlerin 3'ünün Çalışma saatinin uzunluğu, 2'sinin Ücretin yetersizliği, 3'nün İş yükünün ağır olması ve 2'sinin ise Öğrenci velilerinin haksız taleplerinin akla geldiği görüldüğü verilebilir. Buna göre müdürlerin çoğunlukla stres kaynakları denince akla ilk olarak çalışma saatinin uzunluğu ve iş yükünün ağır olması geldiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects and consequences of stress status on kindergarten principals. Determining the sources of stress of private kindergarten principals and determining how they fight stress is the main subject of this study. Looking at the literature, the fact that the number of studies conducted on the sources of stress of kindergarten principals increases the importance of this study. Data in the study was collected using the individual interview technique. As a data collection tool, meeting minutes were observed and a semi-structured interview form was used. In this technique, an interview protocol has been prepared with questions that are planned to be asked in advance. As the most important finding of this study, 3 of the principals 'working hours length, 2 of the lack of wages, 3 of the workload is heavy and 2 of the students 'parents' unfair demands come to mind when the sources of stress are called. Accordingly, when managers are mostly called stress sources, it can be stated that the first thing that comes to mind is the length of the working hour and the heavy workload.