Eğitim sektörünün finansal yapısı ile kamu ve özel sektör eğitim harcamalarının karşılaştırmalı analizi
With the financial structure of the education sector comparative analysis of public and private sector education expenditures
- Tez No: 690770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, eğitim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve bu araştırmayı Türkiye'deki özel okullarda uygulamaktır. Öncelikle Türk eğitim sistemi özel okulların kavramsal çerçevesinde incelenmiş, özel okulların kurulduğu ilk birkaç yıllık Tanzimat döneminden günümüze kadar kavramsal çerçevede inceleme yapılmıştır. Daha sonra Tanzimat döneminden günümüze özel okullar ekonomik ve finansal açıdan değerlendirilmiş ve son olarak eğitim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki zaman serileri analizi kullanılarak analiz edilmiş ve açıklanmıştır. Araştırmada kullanılan eğitimle ilgili veriler; MEB istatistikleri, YÖK istatistikleri ve diğer değişkenler (reel GSYİH, emek, sabit fiyatlı sermaye gibi) TÜİK ve TCMB istatistiklerinden alınmıştır. Araştırmamızda özel okullar, devlet okulları, reel GSYİH, işgücü ve sermaye değişkenlerine ilişkin veriler 1995-2018 yılları arasındaki yıllık verilerden alınmıştır. Elde ettiğimiz verilerin ekonometrik analizinde eğitim değişkenleri ile GSYİH değişkenleri arasındaki uzun dönemli ilişki test edilmiştir. Araştırma sonuçları, Türkiye'deki özel okulların ekonomik büyüme ile doğru orantılı olduğunu yani özel okul sayısı arttıkça GSYİH' nın arttığını, ancak Türkiye'de devlet okullarının sayısı arttıkça GSYİH' nın azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall aims of our study, training and analyzing the relationship between economic growth as it is done with the example of private schools in Turkey. In our research, firstly a conceptual frame work, and the conceptual frame worl of private schools from the Tazminat period, when the first privates schollss were esteablished, was investigated. Afterwords, privates schools have been evalutated economially and financially since the Tazminat Era and finally, the relationship between education and economşc growth has been analyz edandinterpretedusing time series analysis.Educational data used in the research; Our data from Money statistics, YÖK statistic and our other variables, real GDP, labor, capital at fixed prices, are obtained from TURKSTAT and CBRT statistics. In our study, data on privates schools, public schools real GDP, labor and capital variables were taken from annual data between 1995 and 2018.In the econometric analysismade on the data we obtained, the long term relationship of education variables on the GDP variable was examined. The research that results in the proportional relationship between economic growth and privates schools in Turkey that increases the number of privates schools that GDP also increased; where as thereverse was reached but that the number of states schools in Turkey is proportional to the relationship between states schools and economic growth in Turkey increases to the conclusion that GDP decrease.