İş doyumunun örgütsel aidiyete etkisinin değerlendirilmesi (NPİstanbul Beyin Hastanesi örneği)
Evaluation of the effect of job satisfaction on organizational being (NPİstanbul Brain Hospital example)
  1. Tez No: 690771
  2. Yazar: MUSTAFA FIRAT TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışanların yaptıkları işten tatmin olmaları, örgütsel bağlılığın sağlanmasında ve işe yabancılaşmasında kritik bir öneme sahiptir. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi çalışanlarının iş tatmin düzeyleri, örgütsel bağlılık düzeyleri ve işe yabancılaşma düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla NPİSTANBUL Beyin Hastanesi çalışanları üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Aynı zamanda ilgili değişkenler ile sosyo-demografik değişkenler arasındaki etkide araştırma kapsamında incelenmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde çalışan 264 sağlık personeline anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal olduğu görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra parametrik veriler için Student T testi ve One Way Anova analizi kullanılmıştır. Ayrıca ilişkilerin saptanması için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a high rate of job satisfaction for employees has a critical importance in ensuring organizational commitment and alienation from work. A study was conducted on NPİSTANBUL Brain hospital employees in order to evaluate the level of job satisfaction, organizational commitment and work alienation of NP Brain hospital employees. At the same time, the effect between related variables and socio-demographic variables was examined within the scope of the research. Questionnaire technique was used as data collection method in the study. In that direction, a questionnaire was applied to 264 health workers in NPİSTANBUL Brain Hospital. The obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 program. The distribution of the data was found to be normal with the Kolmogorov Smirnov test. Student T test and One Way Anova analysis were used for parametric data as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) while evaluating the study data. In addition, Pearson Correlation analysis was used to determine the relationships.