Hastane işletmelerinde iç kontrolün muhasebe hataları üzerindeki etkisi ve bir devlet hastanesi uygulaması
The effect of internal control on accounting errors in hospital establishment and implementation in a state hospital
- Tez No: 690800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Günümüz değişen şartları içerisinde işletme ya da kurumların faaliyetlerinin verimli ve etkin bir şekilde devamının sağlanması için, kurum içinde yazılı ya da kendiliğinden var olan bir sistemin bulunması gerekmektedir. Bu sistem, iç kontrol olarak tanımladığımız, belirli ilke ve amaçlar çerçevesinde işletmelerin varlıklarını korumak ve finansal raporlamaların güvenilirliğini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. İç kontrol sistemi, aynı zamanda sistem içinde denetim sağlayarak, hata ve hilelerin de minimuma indirilmesini sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılarak, iç kontrol kavramının tanımı, tarihsel gelişimi, modelleri, ilkeleri ve özelliklerinden bahsedilmiştir. İç kontrol sisteminden bahsedilirken, sistemi iyi kavrayabilmek açısından iç denetim kavramı da incelenmiştir. Muhasebede hata türleri ve hastane işletmelerinde iç kontrol sisteminin genel hatları çizilmeye çalışılmıştır. Muhasebede hata kavramı geçmişten günümüze değişim göstermiştir. Daha önceleri kolaylıkla yapılan hatalar, değişen sistemler ile minimum sayılara indirilmiştir. İç kontrol sisteminin bu bakımdan, muhasebe hataları ile olan ilişkisi ve iç kontrolün etkinliğinin hatalar üzerindeki ilişkisi bir devlet hastanesinde, ilgili çalışanlar ile düzenli olarak görüşülerek incelenmiştir. Tez çalışmasında yapılan inceleme ile devlet hastanesinin iç kontrol sistemi çerçevesinde faaliyetleri, iç kontrol sisteminin ilkeleri ve muhasebe hatalarının türleri ile ilişkilendirilerek tartışılmaya çalışılmıştır. Görüşmeler belirli bir zaman diliminde her bir çalışan ile ayrı ayrı ve yüzyüze yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's changing conditions, in order to ensure the efficient and effective continuation of the activities of the enterprises or institutions, there should be a written or self-contained system. This system, which we define as internal control, has emerged to be protect the assets of enterprises and to ensure the reliability of financial reporting within the framework of certain principles and purposes. The internal control system also ensures that errors and frauds are minimized by providing control within the system. First, in this thesis, the literature review on the subject; definition, historical development, models, principles and features of the concept of internal control are mentioned. While mention that the internal control system, the concept of internal audit is also examined in order to understand the system well. The concepts of error in accounting and the general lines of the internal control system in hospital enterprises have been tried to be explained. The concept of error in accounting has changed from past to present. Errors that were easily made before, have been reduced to minimum numbers with changing systems. The relationship of the internal control system with accounting errors and the relationship between the effectiveness of internal control on accounting errors was examined in a public hospital by meeting with relevant employees regularly. The examination made in the thesis was tried to discussed in relation to the activities of the state hospital within the framework of the internal control system, the principles of the internal control system and the types of accounting errors. Interviews were conducted with each employee separately and face to face in a certain time period.