Hastane işletmelerinde iç kontrol sistemi ve özel bir hastanede iç kontrol sistemi uygulaması
Hospital internal control in the business system and internal control system implementation in a private hospital
  1. Tez No: 447929
  2. Yazar: PINAR KIZILTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ARİF ENGİN ERGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hastaneler, büyüklük farkı gözetmeksizin çeşitli iç kontrol programlarının uygulanabilirliğini dikkate almalıdırlar. Bu tür programlar belirlenmiş birtakım politika ve prosedürler aracılığıyla hata ve hilelerin ortaya çıkma olasılığının azaltılmasında ve güvenirliliğin sağlanmasında önemli birer araçtırlar. Ülkemiz hastanelerinde genel olarak, gerek özel gerekse kamu sektöründe, ayrıntılı olarak düzenlenmiş, yazılı bir iç kontrol sistemi ve bu sistemin kontrol ve denetimini yapan bir iç denetim birimi yoktur, ancak her işletmede olduğu gibi bir hastane işletmesinde de, her birim içerisinde otokontrol şeklinde işleyen bir iç kontrol mekanizmasına rastlamak mümkündür. Bu tez çalışmasında da bir hastane işletmesinde etkin işleyen bir iç kontrol sisteminin genel hatları çizilerek, bir özel sektör hastanesinde uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals, regardless of size, should give consideration to the economic feasibility of some type internal control programs. Such programs are generally the best means of lessening the possibility of error, determining fraud, and assuring compliance with established policies and procedures. In Turkey, neither at the public sector nor at the private sector, there is no a detailed internal control system and internal auditing department that audit it. But like other firms, at an hospital an internal control system that works like an otocontrol mechanism can be seen. In this thesis by explaining the general framework of an effective internal control system, an application at a private sector hospital is given.