Marka bilinirliğinin ihracat performansına etkisi: Konya ilinde bir uygulama
The effect of brand awareness on export performance: An application in the province of Konya
  1. Tez No: 690808
  2. Yazar: AHMET SELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde değişen teknoloji ve artan rekabet ortamı ile birlikte ürünlerin kolay satılması durumu ortadan kalkmıştır. Artık markanın müşterinin zihninde yer etmesini sağlamak ve müşteri sadakati oluşturmak önemli bir hale gelmiştir. İşletmeler için sadece ulusal anlamda marka olmak yeterli gelmemektedir markasını uluslararası anlamda da popüler hale getirmek önem arz etmektedir. İşletmeler ürünlerini uluslararası pazarlara sunmadan önce kendilerinin rekabet edebileceği pazarları seçmeli ve o pazarlarda faaliyet göstererek işletmesinin ihracat performansını artırması gerekmektedir. Bu çalışmamın ilk bölümünde marka ve uluslararası marka ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Marka bilinirliği ve marka bilinirliğinin önemi, uluslararası marka geliştirme ve markalaşama da uluslararasılaşmanın neden gerekli olduğu, uluslararası markaları etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Ayrıca Turquality programı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ihracatın tanımı, ihracatın önemi, türleri, ihracat performansının ne olduğu ve ihracat performansını etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Son bölümde ise Konya ilinde Tarım Makineleri sektöründe faaliyet gösteren 60 firma üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmaya konu olan işletmelerin marka bilinirliklerinin ihracat performansları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiş olup işletmelerin ihracat yetenekleri arttıkça ihracat performanslarının da arttığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the changing technology and increasing competition environment, the situation of easy selling of products has disappeared. Now it has become important to ensure that the brand is in the minds of the customer and to create customer loyalty. Being a national brand is not enough for businesses, it is also important to make the brand popular internationally. Before offering their products to international markets, businesses should choose the markets in which they can compete and increase the export performance of their business by operating in those markets. In the first part of this study, a literature review about the brand and international brand was made. Brand awareness and the importance of brand awareness, why internationalization is necessary in international brand development and branding, and the factors affecting international brands are included. In addition, information about the Turquality program was given. In the second part, the definition of export, the importance of export, its types, export performance and factors affecting export performance are given. In the last part, an application was made on 60 companies operating in the Agricultural Machinery sector in Konya. In line with the findings obtained, it has been determined that the brand awareness of the enterprises that are the subject of the study has a positive and significant effect on their export performance, and it has been revealed that as the export capabilities of the enterprises increase, their export performance also increases.