Denizyolu konteyner taşımacılığında Türk limanlarını kullanan armatörlerin lojistik yönlü transit süre analizi
Logistics oriented transit time analysis of shipping lines using Turkish ports in seaborne container transportation
  1. Tez No: 690809
  2. Yazar: İLKNUR GİZEM YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde küreselleşmenin ve dünya ticaretindeki artışın etkisiyle birlikte denizyolu taşımacılığına olan talep de giderek artmaktadır. Her taşımacılık modunun kendine özgü avantaj ve dezavantajları bulunmakla birlikte, konteynerin sunduğu yükleri taşıma kolaylığı, denizyolu taşımacılığının avantajları ile birleştiğinde denizyolu konteyner taşımacılığının payı ve önemi daha da artmaktadır. Ulaştırma sisteminin ağlarla çevrili karmaşık yapısı ve dahil olan tarafların fazla olması nedeniyle zaman zaman sistemde aksamalar yaşanabilmektedir. Denizyolu konteyner taşımacılığı yönünden bakıldığında konteyner hat taşımacılığı armatörlerinin gemi programlarında duyurdukları transit sürelerden sıklıkla saptıkları görülmektedir. Bu durum tedarik zinciri ve lojistik süreçlerdeki tüm paydaşları farklı yönlerden olumsuz şekilde etkilemektedir. Çalışmanın ana problemini armatörlerin transit süre güvenilirliği problemi oluşturmaktadır. Bu problem çerçevesinde çalışmanın amacı, denizyolu konteyner taşımacılığında Türk limanlarını kullanan armatörlerin transit süre analizinin yapılması, bu konudaki mevcut durumun ortaya koyulması ve etki edebilecek faktörlerin değerlendirilmesi olarak özetlenebilir. Bu amaçla, armatörlerin sefer öncesi bildirdikleri planlamış transit sürelerle taşımalar bazında gerçekleşen transit süreler karşılaştırılarak seçilen rotalar için gün bazında transit süre sapmaları bulunmuştur. Tanımlayıcı istatistiklere ek olarak, transit sürelere etki edebilecek faktörler çerçevesinde oluşturulan hipotezler ANOVA Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) ve Bağımsız Örneklem T-testi (Independent Samples T-Test) uygulanarak test edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the effect of globalization and the increase in world trade, demand for maritime transport has been increasing. Although each mode of transportation has its own advantages and disadvantages, when the ease of transporting the cargo offered by the container is combined with the advantages of maritime transport, the share and importance of maritime container transport increases even more. Due to the complex structure of the transportation system surrounded by networks and the large number of parties involved, disruptions may occur in the system from time to time. In terms of seaborne container transportation, it is seen that shipping lines frequently deviate from the transit times announced in their vessel scchedules. This situation negatively affects all stakeholders in the supply chain and logistics processes from different aspects. The main problem of the study is the transit time reliability problem of shippping lines. The aim of the study within the framework of this problem can be summarized as making the transit time analysis of the shipping lines using Turkish ports in seaborne container transportation, revealing the current situation in this issue and evaluating the reasons. For this purpose, transit time deviations on a day basis were calculated for the selected routes by comparing the planned transit times reported by the shipping lines before the voyage and the transit times realized on the basis of transports. In addition to descriptive statistics, hypotheses formed within the framework of factors that may affect transit times were tested by applying One Way ANOVA and Independent Samples T-Test, and the findings were interpreted.