E-fatura mükelleflerinin girişimcilik ve finansal okuryazarlık düzeylerinin tespiti: Türkiye örneği
Determination of entrepreneurship and financial literacy levels of e-invoice taxpayers: The case of Turkey
  1. Tez No: 690822
  2. Yazar: UTKU SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı e-fatura mükelleflerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin tespit edilmesidir. Araştırma evreni Türkiye genelindeki e-fatura mükelleflerinden oluşmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi ile 1500 e- fatura mükellefi belirlenmiş olup dağıtılan anketlerden 1220 tane geri dönüş sağlanmış ve yapılan incelemeler sonucunda 1000 anket kullanılmaya uygun bulunmuştur. Kullanılamayan 220 anketin bir kısmında cevaplar eksik doldurulmuş, bir kısmında da demografik bilgilerin eksikliğinden dolayı anket değerlendirme dışı bırakılmıştır. Araştırmanın verilerini elde etmek için birincil veri toplama yöntemi olan anket kullanılmıştır. İki bölümden oluşan anketin birinci kısmı demografik özelliklerden oluşurken, ikinci kısmında finansal bilgilerin belirlenmesine yönelik sorular, genel ekonomik bilgilere yönelik sorular ve tasarrufa yönelik sorulardan oluşan 5'li likert formunda ölçek kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmış ayrıca Independent Sample T- Test, One Way Anova ve Tukey testi ile analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda e-fatura kullanıcılarının finansal okuryazarlık oranın e-fatura kullanmayan mükelleflere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the financial literacy levels of e-invoice taxpayers. As the universe of the research, it consists of e-invoice taxpayers throughout Turkey. In the research, 1500 e-invoice taxpayers were determined with the convenience sampling method, 1220 of the distributed questionnaires were returned, and as a result of the examinations, 1000 questionnaires were found suitable for use. Questionnaire, which is the primary data collection method, was used to obtain the data of the study. A questionnaire consisting of two parts was used. The first part of the questionnaire consisted of demographic characteristics, while the second part of the questionnaire was used in a 5-point likert form, consisting of questions for determining financial information, questions about general economic information and questions about saving. Data analysis SPSS 21 package program was used in the research. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics such as frequency, percentage, and mean were also analyzed with Independent Sample T-Test and One Way Anova and Tukey tests. As a result of the research, it has been determined that the financial literacy rate of e-invoice users is higher than the taxpayers who do not use e-invoices.