Muhasebede e-dönüşüm: Muhasebe meslek mensuplarının muhasebede e-arşiv ve e-fatura uygulamasına yönelik araştırma
A research of orientation of accounting towards e-archive and e-invoice applications in accounting
- Tez No: 978776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTINBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının e-fatura, e-arşiv ve e-defter gibi dijital muhasebe uygulamalarını kullanım düzeylerini, bu uygulamalara ilişkin algılarını, karşılaştıkları sorunları ve mesleki pratiklere olan katkılarını incelemektir. Ayrıca, dijital dönüşümün muhasebe mesleği üzerindeki çok boyutlu etkileri değerlendirilmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Ankara ilinde aktif olarak çalışan 14.471 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir arasından, nicel veriler için 393 kişi, nitel veriler için ise amaçlı örnekleme ile 30 kişi seçilmiştir. Nicel veriler yapılandırılmış ölçekler aracılığıyla toplanmış, güvenirlik analizi, normallik testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise açık uçlu sorular yoluyla elde edilerek içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular: Nicel bulgulara göre, katılımcıların bilgi düzeyleri orta-üst seviyede, kullanım faydası ve güven algıları yüksek, ancak kolaylaştırıcı koşullara erişim düzeyleri düşüktür. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark bulunmazken, yaş, eğitim ve mesleki deneyim değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Nitel bulgular, altyapı eksiklikleri, güncelleme yetersizlikleri, yazılım entegrasyon sorunları ve mükelleflerin bilgi yetersizliği gibi temel sorunlara işaret etmektedir. Katılımcılar, e-muhasebe uygulamalarının vergi denetimlerini hızlandırdığını, sahte fatura riskini azalttığını ve denetlenen mükellef sayısını artırdığını belirtmiştir. Sonuç: Araştırma, dijital muhasebe uygulamalarının muhasebe mesleğinde iş süreçlerini hızlandıran, şeffaflığı artıran ve vergi denetimlerini kolaylaştıran önemli araçlar olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, teknik altyapının güçlendirilmesi, entegrasyon sorunlarının giderilmesi ve mükelleflerin uygulamaları etkin kullanabilmeleri için eğitim çalışmalarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the usage levels, perceptions, challenges, and contributions of digital accounting applications—such as e-invoice, e-archive, and e-ledger—among professional accountants. In addition, the multidimensional impacts of digital transformation on the accounting profession are evaluated. Materials and Methods: The research was conducted using a mixed-methods approach, combining both quantitative and qualitative data collection techniques. Out of 14,471 Certified Public Accountants actively working in Ankara, 393 participants were selected for the quantitative phase, while 30 participants were purposively chosen for the qualitative phase. Quantitative data were collected through structured scales and analyzed using reliability analysis, normality testing, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman correlation analysis. Qualitative data were obtained through open-ended questions and analyzed using content analysis. Results: Quantitative findings indicate that participants have medium-to-high levels of knowledge, high perceptions of usefulness and trust, but low access to facilitating conditions. No significant differences were found based on gender, while significant differences were detected in some sub-dimensions according to age, education, and professional experience. Qualitative findings highlight key issues such as infrastructure deficiencies, insufficient updates, software integration problems, and taxpayers' lack of knowledge. Participants stated that e-accounting applications accelerate tax audits, reduce the risk of fake invoices, and increase the number of audited taxpayers. Conclusion: The study reveals that digital accounting applications are significant tools that speed up work processes, enhance transparency, and facilitate tax audits in the accounting profession. However, it concludes that strengthening technical infrastructure, resolving integration issues, and increasing training activities for taxpayers to use these applications effectively are necessary.