Seasonal cycle of Aphis gossypii Glover (Hemıptera: Aphıdıdae) ın the eastern medıterranean regıon of turkey
Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)'nin doğu akdeni̇z bölgesi̇nde mevsi̇msel döngüsü
- Tez No: 690876
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde Aphis gossypii Glover (Hemiptera Aphididae) mevsimsel döngüsü değerlendirilmiş ve sonuç A. gossypii nimf ve ergin popülasyonunun sonbahar mevsimindeki dalgalanmasının yaprak başına 5.267 nimf ve ergin, 1.400 nimf ve ergin olduğunu göstermektedir. kabak bitkisinde yaprak başına ve narenciye bitkisinde yaprak başına 0.056 peri ve ergin. Bu sonuç Citrus A. gossypii popülasyonunun Salatalık ve Kabak bitkilerine göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Bahar mevsiminde A. gossypii nimf ve ergin popülasyon dalgalanması, salatalık bitkisinde yaprak başına 0,01 nimf ve ergin, Patlıcan bitkisinde yaprak başına 0,03 nimf ve ergin, kabak bitkisinde yaprak başına 0,01 nimf ve ergin, 0,24 nimf ve ergin olmuştur. Biber bitkisinde yaprak başına ergin ve narenciye bitkisinde yaprak başına 2.833 nimf ve ergin. Bu sonuç, ilkbaharda narenciye A. gossypii popülasyonunun Salatalık, Patlıcan, Biber ve Kabak bitkilerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yaz mevsiminde A. gossypii nimf ve ergin popülasyon dalgalanması Salatalık bitkisinde yaprak başına 5,5 nimf ve ergin, Patlıcanda yaprak başına 2,0 nimf ve ergin Biber bitkisinde yaprak başına 2,5 nimf ve ergin ve yaprak başına 0,02 nimf ve ergin narenciye bitkisi. Bu sonuç, turunçgil A. gossypii popülasyonunun Yaz aylarında Salatalık, Patlıcan ve Biber bitkilerine göre daha düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aphis gossypii Glover (Hemiptera Aphididae) seasonal cycle in the Eastern Mediterranian region of Turkey was evaluated in this study and the result shows that A. gossypii nymph and adult population fluctuation in the autumn season was 5.267 nymph and adult per leaf, 1.400 nymphs, and adult per leaf in the squash plant and 0.056 nymphs and adult per leaf in the citrus plant. This result shows that the Citrus A. gossypii population was lower compared to the Cucumber and Squash plants. Aphis gossypii nymph and adult population fluctuation in the Spring season was 0.01 nymph and adult per leaf in the cucumber plant, 0.03 nymph, and adult per leaf in the Eggplant, and 0.01 nymph and adult per leaf in the squash plant, 0.24 nymph, and adult per leaf in the Pepper plant, and 2.833 nymphs and adult per leaf in the citrus plant. This result shows that citrus A. gossypii population was higher in spring compared to the Cucumber, Eggplant, Pepper, and Squash plants. Aphis gossypii nymph and adult population fluctuation in the Summer season 5.5 nymph and adult per leaf in the cucumber plant, 2.0 nymph, and adult per leaf in the Eggplant 2.5 nymph and adult per leaf in the Pepper plant and 0.02 nymph and adult per leaf in the citrus plant. This result shows that citrus A. Gossypii population was lower in summer compared to the Cucumber, Eggplant, and Pepper plants.