18. yüzyıl minyatürlerinin dijital dönüşümü: Levni minyatürleri
The digital transformation of 18th century miniatures: Levni miniatures
- Tez No: 690878
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanoğlu öğrenmek ve öğrendiğini sonraki nesillere aktarabilmek için yüzyıllar içinde çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Günümüzde bilginin üretilmesi ve var olan bilginin aktarılması önemli ölçüde bilgisayar teknolojilerinin aracılığı ile yapılmaktadır. Bu bağlamda geleneksel sanatların bilgisayarların işlemci gücünden faydalanılarak dönüştürülmesi, saklanması ve aktarılması gibi süreçler günümüzde aktif olarak yapılan dijital işlemlerdir. Dijital oyunlar, mobil uygulamalar ve arttırılmış gerçeklik içeren yazılımların önemli ölçüde animasyonlar içerdikleri düşünülecek olursa minyatür sanatının da gelecekte bu teknikler ile birleştirilerek yeniden yorumlanması ve bilinirliğinin arttırılması ihtimaller dâhilindedir. Bu tezin amacı bilgisayarların işlemci gücünden faydalanarak geleneksel sanatlarımızdan biri olan minyatürlerin dijital ortamda animasyona dönüştürülmesi ve bu süreçlerin detaylandırılarak açıklanması olarak özetlenebilir. Ayrıca uygulama sürecinde ortaya çıkan verilerin bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara yol gösterici olması da tezin amaçları arasında yer almaktadır. Tezin birinci bölümünde problem anlatılarak araştırma konusuna giriş yapılmıştır. Amaç, yöntem ve sınırlılıklar çerçevesinde hangi teknikler ile sonuca varılacağına dair bilgiler birinci bölümde yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde minyatür sanatı kavramsal olarak anlatılmış ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise uygulama esnasında kullanılacak olan dijital teknolojilere dair bilgiler verilmiştir. Minyatür sanatının dijital olarak animasyona dönüştürülmesi neticesinde bu sanatın çeşitli dijital teknikler kullanılarak yeniden yorumlanması sağlanmış ve sürece dair detaylı teknik anlatım dördüncü bölümde yapılmıştır. Ortaya çıkan animasyon sinematografik olarak analiz edilmiş ve analizin sonucunda ortaya çıkan veriler gene aynı bölümde detaylandırılmıştır. Çalışma neticesinde elde edilen veriler sonuç bölümünde tartışılarak minyatürlerin alternatif kullanım alanlarına dair örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings have developed various methods over the centuries in order to learn and to pass on what they have learned to the next generations. Today, the production of information and the transfer of existing information are made through computer technologies to a great extent. In this context, processes such as the transformation, storage and transfer of traditional arts by using the processing power of computers are actively performed digital processes today. Considering that digital games, mobile applications and software with augmented reality contain significant animations, it is possible that miniature art will be reinterpreted and increased awareness by combining these techniques in the future. The aim of this thesis can be summarized as the transformation of miniatures, one of our traditional arts, into digital animation by using the processing power of computers and explaining these processes in detail. In addition, it is among the aims of the thesis that the data obtained during the application process guides researchers who want to work in this field. In the first part of the thesis, the research topic is introduced by explaining the problem. Information on the techniques to reach conclusions within the framework of the purpose, method and limitations is included in the first section. In the second part of the study, miniature art is explained conceptually and its historical development is explained. In the third part, information about the digital technologies that will be used during the application is given. As a result of the digital transformation of miniature art into animation, this art was reinterpreted using various digital techniques and detailed technical explanation about the process was made in the fourth chapter. The resulting animation was analyzed cinematographically and the data obtained as a result of the analysis were also detailed in the same section. The data obtained as a result of the study were discussed in the conclusion section and examples of alternative usage areas of miniatures were given.