Ceo'nun şirket içinden veya dışından atanmasının şirket başarısına etkisi
The effect of the ceo's assignation from inside or outside the company
- Tez No: 690881
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kurumsal şirketlerde, ilgili misyon ve vizyon kapsamında ilerleyebilmek için gerekli stratejileri oluşturan ve bu stratejileri yöneten üst yönetici bulunur. Genellikle CEO (Üst Düzey Yönetici; Chief Executive Officer) olarak bilinen fakat işletmelerin organizasyon yapısına göre Genel Müdür veya İcra Kurulu Başkanı olarak da değişebilen yöneticilerin, şirkete etkisi büyük önem taşımaktadır. Brand Finance tarafından Türkiye'nin en değerli ve en güçlü markalarının yayınlandığı 2020 yılına ait raporda verilen listedeki ilk 20 şirketin 2000-2020 seneleri arasındaki CEO'ları, finansal tabloları ve hisse değerleri incelenmiştir. Diğer şartların eşit olduğu varsayımı ile ilgili CEO'ların şirket içinden veya dışından yapılan atamaların şirket başarısına etkisi karşılaştırılmıştır. Her bir CEO'nun ilgili yıllara ait ROA (Aktif Kârlılığı; Return on Assets), ROE (Özkaynak Kârlılığı; Return on Equity) hesaplamaları ve Borsa İstanbul'da yer alan hisse senedi artış oranları tespit edilmiştir. Ayrıca şirket içinden ve dışından atanan CEO sayıları ve CEO'ların şirkette kaldığı süreler de araştırılmıştır. Elde edilen veriler için t-Testi uygulanmış olup çıkan sonuçlar analiz edildiğinde CEO'ların şirket içinden veya dışından atamalar arasında şirket başarısına ve hisse değerine çok etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Türkiye'de ağırlığı aile şirketi olarak faaliyet gösteren şirketlerde önemli karar ve başarıların Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştiği teyit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Companies have executive managers who create and manage the necessary strategies to advance within the scope of the relevant mission and vision of the company. The influence of managers, who are generally known as CEOs (Chief Executive Officer) but may also have the title General Manager, depending on the business, is of great importance to the company. 2020 issue of Brand Finance Turkey report, which publishes the most valuable and powerful brands of Turkey, examined the CEOs, financial statements and share values of the top 20 companies. Assuming that all other conditions were equal, the impact of relevant CEOs appointmented from inside or outside the firm, on the company's success has been studied. ROA (Return on Assets), ROE (Return on Equity) calculations and increase in the Borsa Istanbul share rates of each CEO for the related years have been determined. In addition, the number of CEOs appointed from inside and outside the company along with the periods during which CEOs remained in the company were also investigated. t-Test was performed on the data. Results were analyzed and in conclusion it was observed that compared between the appointment of CEOs from inside or outside the company had not much impact on the company's success and share value. It has been confirmed that, countries like Turkey where family businesses are in great number, critical decisions and achievements within the firm are perceived by the Board of Directors.