Türkiye'de çevre eğitimi
Environmental education in Turkey
  1. Tez No: 690889
  2. Yazar: SİNAN GÜRCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çevre sorunları yaşam kalitesini düşüren, hatta kimi zaman yaşamı tehdit eden sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre sorunlarının önlenmesine dair ortaya konulan yöntemlerin, insanlarda çevre bilinci ve duyarlığı sağlanmadıkça başarıya ulaşamayacağı bilinmektedir. Çevre bilinci kazandırmak ise çevre eğitimi yoluyla mümkündür ve çevre eğitiminde olabildiğince çok bireye ulaşmak, olumlu sonuç almak için önemlidir. Ayrıca toplumu etkileme ve yön verme niteliği bulunan kamu örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve medya, çevre eğitiminde diğerlerine göre daha önemli aktörlerdir. Ülkemizde okul öncesinden yükseköğrenime kadar örgün ve yaygın eğitimin büyük oranda kamu örgütlerince yürütüldüğü, düzenlendiği ve denetlendiği görülmüştür. Ülkenin neredeyse tamamına ulaşabilen geniş örgütsel yapıya sahip bu kamu örgütlerinin, potansiyellerini yeterince kullanmadıkları ve çevre eğitiminde daha etkili olabilecekleri saptanmıştır. Ülkemizde çevre eğitiminin örgün ve yaygın eğitimde oldukça yetersiz olduğu tespit edilmiş ve buna yönelik eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur. Sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın halkta çevre sorunlarına yönelik farkındalık oluşturma ve sivil inisiyatifi harekete geçirmede önemli oldukları görülmüştür. Ülkemizde çevre eğitimi için sivil toplum kuruluşlarının ve medyanın faaliyetleri yetersiz görülerek daha neler yapabileceğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are those which deteriorate quality of life and even threaten it. It is known that methods put forward to prevent environmental problems cannot be overcome without a consciousness and sensitivity with regard to environment. Environmental consciousness can be achieved through environmental education. It is important to reach as many people as possible in environmental education in order to get a fruitful result. Moreover, public institutions, voluntary civil society organizations and the media which can affect and direct society more easily are more influential in implementation of environment education. In this study, the role of public institutions, voluntary civil society organizations and the media in environment education is dealt with, considering the fact that each activity which they carry out in implementation of environment education is of primary importance. It has been observed that formal and non-formal education are largely carried out, organized and inspected by public organizations from pre-school to university. It has also been seen that these public organizations which can reach almost all of the country with their large organizational structure are benefitted adequately and that they can play a more effective role to this end. And environment education has been found to be inadequate both in formal and non-formal education. Several criticisms and recommendations have been offered in this matter. Voluntary civil society organizations and media have been found to be important in creating people's awareness of environmental problems and encouraging people to this end. Although they are seen to have made important contributions to environment education, they can be more active in this area and various suggestions are offered for this. However, the activities of voluntary civil society organizations and media in this issue are not enough and therefore various recommendations are made to encourage them to play a more important role in this issue.