Türkiye'de çevre eğitiminin durumu
The Status of environmental education in Turkey
- Tez No: 90537
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
oz TÜRKİYE'DE ÇEVRE EĞİTİMİNİN DURUMU ÖZDEN DEMİRDÖVEN POLAT Yüksek Lisans Tezi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Haziran, 1999, 106 sayfa Bu çalışmada“Türkiye'de Çevre Eğitiminin Durumu”incelenmiştir. Türkiye'de çevre eğitimi okul öncesi, ilköğretim ve yüksek öğretim düzeyinde ele alınmış, aynı seviyeler için sanayileşmiş ülkelerde uygulanan çevre eğitimi ile karşılaştırılmıştır. Bu seviyelerde eğitim verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi de önemli olduğundan öğretmen eğitimi de incelenmiştir. Türkiye' de eğitim sistem ve programlarının çevre duyarlılığı ve çevre bilinci oluşturacak şekilde verilmediği belirlenmiştir. Çevre bilinci oluşturmak için yapılan öneriler yeni çalışmalar için bir araç olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Çevre Eğitimi, Çevre Bilinci, Öğretmen Yetiştirilmesi, Müfredat Programı, Biyoloji dersi, Fen Bilgisi Dersi, Jüri: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. Osman Nuri ERGUN Assoc.Prof. Dr. Habib MUHAMMETOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STATUS OF ENVIRONMENTAL EDUCATION IN TURKEY ÖZDEN DEMİRDÖVEN POLAT Master of Science Thesis, Department of Environmental Sciences Adviser: Prof. Dr. Bülent Topkaya,. June, 1999, 106pages Environmental education in Turkey has been evaluated in pre-, primary-, secondary- and high schools. Morover, environmental education in developed countries has been examined. The education of the teachers also studied considering the importance of educating the teachers in this area at all levels. The curriculums of cources related with environmental education both in Turkey and developed countries have been examined. The curriculums of environmental education in Turkey and developed countries are compaired for each level. As a conclusion, it can be stated that the educational system and programs that include environmental education in Turkey are not developed enough to achieve an enironmental attitude. KEY WORDS: Environmental Education, Environmental Attitude, Teacher Training, Curriculum, Biology Cources, Science Cources. Commitee: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Prof. Dr. Osman Nuri ERGUN AssocProf. Dr. Habib MUHAMMETO?LU u